Festiwal Innowacyjności

W ramach Festiwalu Innowacyjności grupa dwunastu uczniów z klas drugich i pierwszych naszej szkoły wzięła udział w laboratoriach na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie poprowadzonych przez naszego absolwenta klasy menedżerskiej z roku 2007, dr Alana Wilmańskiego oraz jego współpracowników. Grupa pojechała do Krakowa pociągiem (zmniejszając tym nasz ślad węglowy) pod opieką Pań Ilony Śmigiel i Renaty Radzikowskiej 25-26 września 2023 roku.

O innowacji wie dużo

Dr Alan Wilmański ukończył studia inżynierskie i magisterskie na kierunku Technologia Chemiczna, a studia doktoranckie na kierunku Inżynieria Materiałowa w Katedrze Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest współautorem kilku publikacji naukowych.

Obecnie Alan Wilmański prowadzi szeroki zakres prac badawczych w obszarze inżynierii materiałowej, przede wszystkim ceramiki tlenoazotkowej i azotkowej, w tym przezroczystej ceramiki balistycznej, oraz samorozwijającej się syntezy wysokotemperaturowej SHS. To nie tylko brzmi, ale wygląda imponująco. Widzieliśmy na własne oczy.

Na uczelnię powrócił po ponad rocznej pracy w firmie Crusil w Inowłodzu gdzie opracowywał technologię materiałów wiążących cementowych i geopolimerowych przy wykorzystaniu unikatowej skały krzemionkowej oraz wytwarzania warstw aktywnych na złożu filtracyjnym do usuwania manganu w trakcie uzdatniania wody.

Gdy nie przyjmuje swoich młodszych kolegów na swoim wydziale, dr Alan Wilmański realizuje  granty badawcze w Katedrze Chemii Nieorganicznej związanych z otrzymaniem nowych ceramicznych materiałów termoelektrycznych oraz wytworzeniem nowych innowacyjnych modułów termoelektrycznych do odzyskiwania niskoparametrycznego ciepła odpadowego. Brzmi i wygląda na skomplikowanie, ale nie dla naszych gospodarzy na AGH.

W trakcie naszej wizyty na uczelni odwiedziliśmy miedzy innymi pracownię mikroskopii elektronowej, pracownię laserową i laboratoria z całego procesu technologicznego przygotowania ceramicznych  materiałów konstrukcyjnych i badania ich właściwości mechanicznych. Podziwialiśmy pasję i zaangażowanie naszego naukowca, który właśnie na tym wydziale rozwija swoje zainteresowania.

Szczegółowy program pobytu na AGH:

1. Pracownia mikroskopii elektronowej - prezentacja najnowszych skaningowych mikroskopów elektronowych oddanych do użytku w czerwcu 2023 roku, przygotowanie próbek do badań i oglądanie ich pod mikroskopem
  2. Druk 3D - przedstawienie różnych technik druku 3D.
  3. Pracownia laserowa - wykorzystanie światła laserowego do cięcia materiałów twardych, napawania warstw i inicjacji reakcji chemicznych.
  4. Przedstawienie laboratoriów z całego procesu technologicznego przygotowania ceramicznych materiałów konstrukcyjnych i badania ich właściwości mechanicznych.

Ograniczenia w wielkości grupy, która pojechała na AGH w Krakowie wynikało z pojemności laboratoriów, które odwiedzaliśmy. Pozostałym zainteresowanym proponujemy wybranie się do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców, która już we wrześniu przyszłego roku lub też zachęcamy do studiowania na AGH. Nasi już tam są.

Dr Alan Wilmański