Razem dla edukacji

27 listopada 2018 roku (wtorek) – pierwszy dzień wizyty

27 listopada w godzinach wieczornych do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego przyjechali uczniowie i opiekunowie ze Szkoły im. Szymona Konarskiego w Wilnie. Uczniowie naszej szkoły spotkali się z kolegami i koleżankami mieszkającymi w Wilnie i mieli okazję zamienić z nimi kilka słów. Następnie oprowadziliśmy ich po szkole. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

28 listopada 2018 roku (środa) – drugi dzień wizyty

W drugim dniu wymiany odbyła się wycieczka objazdowa po ziemi tomaszowskiej. Nasi goście zobaczyli Podziemną Trasę Turystyczną Grot Nagórzyckich, Rezerwat Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy, Spałę i Inowłódz. Po południu pani profesor Jachimowska poprowadziła dla nas lekcję języka polskiego. W godzinach wieczornych goście odwiedzili nowo poznanych kolegów w ich domach, gdzie wspólnie zjedli kolację.

29 listopada 2018 roku (czwartek) – trzeci dzień wizyty

29 listopada odbyła się wycieczka po Łodzi. Mieliśmy okazję zobaczyć Łódzką Szkołę Filmową i Księży Młyn oraz przespacerować się ulicą Piotrkowską. Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie odbyła się lekcja muzealna "O pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi". Po południu zwiedziliśmy Muzeum Fabryki w Manufakturze oraz Pałac Poznańskiego. Cała wycieczka upłynęła nam w miłej, przyjaznej atmosferze.

30.10.2018 roku (piątek) – czwarty dzień wizyty

Czwartego dnia nasi goście mieli przyjemność uczestniczyć w szkolnych obchodach Święta Patrona. Podczas uroczystości zostały rozdane nagrody w konkursie na najlepszy komiks o tematyce patriotycznej. Uczniowie i panie nauczycielki ze szkoły z Wilna otrzymali z rąk pana dyrektora symboliczne Złote Tarcze naszego liceum oraz upominki od prezydenta miasta i starostwa powiatowego. Po krótkiej przerwie wspólnie wybraliśmy się na lekcję przeprowadzoną przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Popołudnie upłynęło na krótkich zakupach w tomaszowskiej galerii, a wieczorem grupy integrowały się podczas tradycyjnych polskich andrzejek.

1 grudnia 2018 roku (sobota) – piąty dzień wizyty

Piątego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Na początku odbyliśmy spacer Traktem Królewskim. Po 2 godzinach marszu przy mroźnej, ale słonecznej pogodzie, udaliśmy się w interaktywną podróż do Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejnym etapem wycieczki był Kościół Opatrzności Bożej. Punktem kulminacyjnym był pokaz w Ogrodzie Światła w Pałacu Królewskim w Wilanowie.

2 grudnia 2018roku (niedziela) – szósty dzień wizyty

I stało się... Nadszedł dzień pożegnania. Ze smutkiem i łzami w oczach żegnaliśmy naszych gości.