Początki pod znakiem UNESCO

II Liceum znalazło się w gronie szkół stowarzyszonych na podstawie decyzji Ministerstwa Oświaty i Wychowania z dnia 16 lipca 1974 roku dzięki osiągnięciom w nauczaniu i wychowaniu, sukcesom w olimpiadach przedmiotowych i wysokiemu procentowi przyjęć absolwentów na studia wyższe. Dyrektor Roman Grabowski po raz pierwszy wziął udział w konferencji szkół stowarzyszonych UNESCO (ASP), II Europejskiej Konferencji Szkół UNESCO w Toruniu i Białowieży w dniach 15-20 sierpnia 1974 roku.

W październiku tegoż roku powołano Klub UNESCO, pod egidą którego organizowane są UNESCO-wskie imprezy i wydarzenia. Inauguracyjne spotkanie klubu odbyło się 26 października od wykładu "Czy światu grozi głód?" poprowadzonego przez nauczyciela historii mgr Andrzeja Makowskiego – pierwszego opiekuna klubu. Później opiekunkami klubu były kolejno mgr Maria Caban, mgr Magdalena Splett, mgr  Marzanna Wysłocka, mgr Agnieszka Majka i mgr Renata Radzikowska, która do dziś pełni tę funkcję. Również w 1974 roku na sztandarze liceum umieszczono symbol UNESCO.

Niektóre formy działalności były stosowane w liceum już wcześniej, np. utrzymywano kontakty z Domem Kultury Radzieckiej i Ośrodkiem Kultury i Informacji NRD w Warszawie. Szereg zaproponowanych wówczas form działalności stosowanych jest do dnia dzisiejszego: poszczególne klasy wybierają kraje zainteresowania, o których gromadzą materiały i prezentują na gazetkach przed i w swoich pracowniach.

W pierwszym roku przynależności do UNESCO, w naszej szkole powołano sekcję tłumaczy literatury UNESCO z języków obcych. The UNESCO Courier przez długie lata był jedynym anglojęzycznym magazynem, z którego uczniowie mogli korzystać, by uczyć się języka angielskiego. Dzisiaj dostępny jest w formie elektronicznej.

W ramach działalności klubu przygotowywano apele i wieczornice oraz sesje popularnonaukowe poświęcone różnym krajom, a także problemom międzynarodowym. Na spotkania z młodzieżą zapraszani byli naukowcy i dziennikarze, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach z wypraw naukowych i pracy dziennikarskiej za granicą.

mgr Andrzej MakowskiPierwsza przewodnicząca klubu UNESCOSpotkanie klubu UNESCO
mgr Andrzej MakowskiPierwsza przewodnicząca klubuUczniowie podczas spotkania klubu UNESCO

Włączenie II Liceum w poczet szkół stowarzyszonych UNESCO

Plan pracy klubu UNESCO