Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

UNESCO

Początki pod znakiem UNESCO

II Liceum znalazło się w gronie szkół stowarzyszonych na podstawie decyzji Ministerstwa Oświaty i Wychowania z dnia 16 lipca 1974 roku dzięki osiągnięciom w nauczaniu i wychowaniu, sukcesom w olimpiadach przedmiotowych i wysokiemu procentowi przyjęć absolwentów na studia wyższe. Dyrektor Roman Grabowski po raz pierwszy wziął udział w konferencji szkół stowarzyszonych UNESCO (ASP), II Europejskiej Konferencji Szkół UNESCO w Toruniu i Białowieży w dniach 15-20 sierpnia 1974 roku.

W październiku tegoż roku powołano Klub UNESCO, pod egidą którego organizowane są UNESCO-wskie imprezy i wydarzenia. Inauguracyjne spotkanie klubu odbyło się 26 października od wykładu "Czy światu grozi głód?" poprowadzonego przez nauczyciela historii mgr Andrzeja Makowskiego – pierwszego opiekuna klubu. Później opiekunkami klubu były kolejno mgr Maria Caban, mgr Magdalena Splett, mgr  Marzanna Wysłocka, mgr Agnieszka Majka i mgr Renata Radzikowska, która do dziś pełni tę funkcję. Również w 1974 roku na sztandarze liceum umieszczono symbol UNESCO.

Niektóre formy działalności były stosowane w liceum już wcześniej, np. utrzymywano kontakty z Domem Kultury Radzieckiej i Ośrodkiem Kultury i Informacji NRD w Warszawie. Szereg zaproponowanych wówczas form działalności stosowanych jest do dnia dzisiejszego: poszczególne klasy wybierają kraje zainteresowania, o których gromadzą materiały i prezentują na gazetkach przed i w swoich pracowniach.

W pierwszym roku przynależności do UNESCO, w naszej szkole powołano sekcję tłumaczy literatury UNESCO z języków obcych. The UNESCO Courier przez długie lata był jedynym anglojęzycznym magazynem, z którego uczniowie mogli korzystać, by uczyć się języka angielskiego. Dzisiaj dostępny jest w formie elektronicznej.

W ramach działalności klubu przygotowywano apele i wieczornice oraz sesje popularnonaukowe poświęcone różnym krajom, a także problemom międzynarodowym. Na spotkania z młodzieżą zapraszani byli naukowcy i dziennikarze, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach z wypraw naukowych i pracy dziennikarskiej za granicą.

mgr Andrzej MakowskiPierwsza przewodnicząca klubu UNESCOSpotkanie klubu UNESCO
mgr Andrzej MakowskiPierwsza przewodnicząca klubuUczniowie podczas spotkania klubu UNESCO

Włączenie II Liceum w poczet szkół stowarzyszonych UNESCO

Plan pracy klubu UNESCO

Informacja w lokalnej prasie o klubie UNESCO

Pierwsze spotkanie klubu UNESCO

Drugie spotkanie klubu UNESCO

Trzecie spotkanie klubu UNESCO

60 rocznica podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

"Żywa Biblioteka 2019"