Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

"Żywa Biblioteka"

"Nie osądzaj książki po okładce"

Po raz czwarty Szkolny Klub UNESCO w II Liceum zaprosił lokalną społeczność do udziału w "Żywej Bibliotece". W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Fundacją Pasaże Pamięci i Barlickiego 30. Dzięki uprzejmości pani Katarzyny Fili kolejny raz "czytaliśmy" żywe książki w sobotę, 7 grudnia 2019 w godzinach 11.00-13.00 na Barlickiego 30 w naszym mieście. "Czytelniczki i czytelnicy" mogli porozmawiać z ludźmi często ocenianymi przez pryzmat stereotypów. My pokazaliśmy, że za tytułami naszych "książek" kryją się prawdziwi ludzie z ich historiami i pasjami, które odkrywają podczas rozmowy z czytelnikiem.

Wybór daty na "Żywą Bibliotekę" przez nas nie jest przypadkowy. Staramy się zorganizować nasze wydarzenie w terminie możliwie najbardziej zbliżonym do 10 grudnia, czyli rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i organizujemy je posiłkując się możliwie największą liczbą książek związanych z naszym miastem.

W ciągu czterech lat udało nam się stworzyć przestrzeń do dialogu i porozumienia. Nasza biblioteka nabrała swojego własnego tomaszowskiego charakteru. To co powtarza się co roku to rozmowy, które skutkują kolejnymi działaniami. Nie przechodzimy obojętnie obok siebie.

Formuła biblioteki zakłada zapisy na 30 minutowe "wypożyczenie książki". Czytanie w naszej bibliotece odbywa się przy kawie, herbacie i cieście. Bibliotekarkami podczas naszych spotkań są uczniowie II Liceum, którzy – gdy to możliwe – zamieniają się w czytelników. "Książki" chętnie dzielą się z nami swoimi historiami, zachęcają do rozmowy, stają się niezwykłą inspiracją do wyrażania siebie i często działania mimo przeciwności losu.

Nie po raz pierwszy zaskoczyła nas atmosfera "Żywej Biblioteki", a także otwartość i przychylność "książek". Nasza młodzież zaskoczyła "książki" swoim zaangażowaniem w wydarzenie. Takie spotkania utwierdzają nas w przekonaniu, że to, jak wychowujemy naszych uczniów, przynosi owoc. Nie po raz pierwszy nasza młodzież udowodniła, że jest zaangażowana i empatyczna.

Żywa Książka jest także dla Szkolnego Klubu UNESCO oficjalną metodą edukacji o prawach człowieka. Dzięki pierwszemu podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy "Żywa Biblioteka" rozprzestrzeniła się na kilkanaście, a potem kilkadziesiąt krajów na świecie. W marcu 2007 roku pojawiła się również w Warszawie. Od czterech lat gości także w Tomaszowe. W przyszłym roku otworzymy jej drzwi po raz kolejny.