Tradycje szkoły

Szkolna tradycja jest elementem integrującym społeczność uczniowską oraz stanowi o niepowtarzalności miejsca jakim jest II Liceum Ogólnokształcące. Przez wiele lat działalności naszej szkoły utrwaliły się pewne tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W ciągu wielu lat działalności naszej szkoły utrwaliły się pewne tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

• Od początku istnienia prowadzona jest Kronika Szkoły, która odnotowuje wszystkie ważne wydarzenia i osiągnięcia.
  • Od roku 1978 zbierane są wszystkie artykuły i notatki w prasie lokalnej, wojewódzkiej i centralnej, popularyzujące wyniki pracy Liceum.
  • Przyjmowanie uczniów klas pierwszych do społeczności szkolnej odbywa się poprzez uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły w dniu Święta Patrona.
  • Równie uroczyście szkoła żegna absolwentów w ostatnim dniu nauki – odbywa się uroczystość zwana "Ostatnim dzwonkiem".
  • Co 5 lat odbywają się zjazdy absolwentów.
  • Szkoła organizuje międzyszkolne konkursy (m.in. ogólnopolski konkurs "O Literacki Laur Arbuza").
  • Liceum ma sztandar, który prezentowany jest na głównych uroczystościach szkolnych.
Awers sztandaru II LiceumRewers sztandaru II Liceum
Na awersie na czerwonym tle wyhaftowane jest srebrną nicią godło Polski, a wokół godła napis: "II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromkiego w Tomaszowie Maz".Na rewersie na niebieskim tle wyhaftowany jest złotą nicią znak UNESCO, a wokół znaku napis: "Każdy dzień ukazuje przestrzeń coraz dalszą".

Uczniowie klas pierwszych składają przyrzeczenie na Sztandar szkoły według następującej roty:

"Profesorom, rodzicom oraz moim kolegom – przyrzekam uroczyście:

uczciwie spełniać obowiązki uczniowskie,

szanować własność szkolną oraz pracę innych ludzi,

wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeńskość, uczynność, odwagę i prawdomówność,

pracować rzetelnie dla dobra i szczęśliwej przyszłości mojej ojczyzny,

nie czynić nic, co mogłoby splamić imię Szkoły, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim".

Uczniowie klas maturalnych podczas uroczystości rozdania świadectw ukończenia szkoły składają przyrzeczenie według następującej roty:

"Żegnam sztandar szkoły, w której przez lata nauki zdobywałem wiedzę,

kształtowałem swoja patriotyczną i obywatelską postawę,

by w przyszłości służyć ze wszystkich sił mojej Ojczyźnie.

Zapewniam uroczyście, że nigdy nie zawiodę Dyrekcji,

Grona Pedagogicznego, koleżanek i kolegów

oraz będę godnie reprezentować dobre imię Liceum Ogólnokształcącego

im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Maz."

Nasze Liceum ma swój hymn, do którego muzykę skomponował i słowa napisał Leopold Figat - były nauczyciel naszej szkoły.

W naszym Liceum obowiązuje specjalny strój – mundurek szkolny. Mundurek z dwoma emblematami i tarczą czyni naszą szkołę elitarną, inną od pozostałych "zwykłych" liceów.

Mundurek obowiązujący w II Liceum