Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

XXV Ogólnopolski Konkurs "O Literacki Laur Arbuza"

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu "O Literacki Laur Arbuza" jest wyjątkowa. Konkurs został przeprowadzony po raz 25.

Pierwszy konkurs odbył się w 1995 roku. Pomysłodawcą była ówczesna dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim Barbara Winczura-Jeżak, a organizatorem nauczycielka języka polskiego Urszula Stefaniak. 25 lat literackich zmagań uczniów, prezentowania przez nich własnego widzenia świata, wrażeń estetycznych związanych z lekturą zgłaszanych do konkursu tekstów to niewątpliwy sukces.

Założone cele konkursu obejmowały: popularyzowanie prób twórczości literackiej wśród młodzieży, zachęcanie do wyrażania uczuć, prezentowania postaw, własnego widzenia świata, uświadamianie wagi autentycznego przeżywania i co najważniejsze - inspirowanie do otwartego ich wypowiadania i odkrywania możliwości języka.

W 1995 roku zaproszono do udziału w konkursie uczniów II LO. Prace oceniała pozaszkolna komisja, która przyjęła zasady zapewniające największą możliwą rzetelność werdyktów. Jej członkowie typowali teksty do nagród indywidualnie, a później dopiero dyskutowano nad propozycjami. Koperty z danymi osobowymi uczestników otwierane były po ostatecznym ustaleniu nagrodzonych i wyróżnionych. Prace podpisane imieniem i nazwiskiem nie były brane pod uwagę. Zasady te utrzymane są do dziś. Ambicją organizatora była dbałość o profesjonalizm jury i jego życzliwość dla przedsięwzięcia.

Literacka rywalizacja zyskała popularność i w drugiej edycji konkursu wpłynęły prace od uczniów ze szkół całego miasta, a nawet Łodzi, Nałęczowa i Opoczna. W roku 1997 nadeszło wiele tekstów z zaprzyjaźnionych liceów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szkół Aktywnych. Konkurs zyskał zasięg ogólnopolski. W roku 2000 oceniono rekordową liczbę 200 prób poetyckich i prozatorskich z całego kraju. Konkurs cieszy się nieustającą popularnością.

Podczas Święta Patrona Szkoły, w dniu 29 listopada 2019 roku, w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim podsumowano XXV Ogólnopolski Konkurs "O Literacki Laur Arbuza".

Od początku istnienia konkursu patronem medialnym jest Redakcja Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego. Nagrodzone teksty drukowane są w świątecznym numerze gazety. Organizatorzy konkursu mogą liczyć na rzetelne opinie redaktorów Jacka Mrozowicza i Andrzeja Kucharczyka.

Od wielu lat życzliwymi sojusznikami są Łódzki Kurator Oświaty, UNESCO, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Tomaszowie Maz.

Honorowy patronat nad konkursem objął Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Patronat nad konkursem sprawuje UNESCO. Współpracę w tym zakresie podjęli: Małgorzata Herbich, koordynator programu Szkół Stowarzyszonych ds. UNESCO i Sławomir Ratajski, sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Konkurs objęty jest również patronatem Starosty Powiatu Tomaszowskiego, Mariusza Węgrzynowskiego. Starostwo Powiatowe ufundowało tablet – grand prix w tegorocznym konkursie.

Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko również objął konkurs patronatem. Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim ufundował nagrodę za zajęcie II miejsca w poezji (elegancki notes i pióro) oraz książki, płyty z muzyką, notesy, długopisy i pióra.

W tym roku do współpracy przy organizacji konkursu włączyło się Kino Helios, które w ramach nagród zapewniło książki, płyty i bilety. Chęć współpracy wyrazili: Adrian Jarosz, dyrektor Kina Helios w Tomaszowie Mazowieckim oraz Dominika Zarzyka, kierownik Kina Helios w Tomaszowie Mazowieckim.

Również Rada Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim, której przewodniczącym jest Krzysztof Krajewski, pomogła w organizacji konkursu - zakupiła czytniki e-booków - nagrody za zajęcie I miejsca w kategorii poezja i I miejsca w kategorii proza oraz zadbała o wydrukowanie tomiku.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 37 prac, w tym 19 w kategorii poezji i 18 pisanych prozą. Uczestnicy to głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, ale również uczniowie szkół podstawowych i studenci.

Nadesłano prace z całej Polski, m.in. z: Białobrzegów, Katowic, Krosna, Łowicza, Opatowa Kieleckiego, Rudy Śląskiej, Tomaszowa Mazowieckiego, Wałbrzycha, Włocławka.

Komisja konkursowa obradowała w składzie:

 • Ewa Adamska – bibliotekoznawca, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej;
 • Sławomira Mrozowicz – teatrolog, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie;
 • Urszula Stefaniak – nauczyciel polonista;
 • Adrianna Jachimowska – nauczyciel polonista;
 • Krzysztof Kleszcz – poeta, autor książek poetyckich: "Ę", "Przecieki z góry", "Pański płaszcz", nagrodzony w konkursie Poemat Czterech Kultur (2017), wyróżniony w konkursie Złoty Środek Poezji za debiut poetycki (2009).

Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii poezji:

 • Grand Prix – godło MOON – Aleksandra Rzadkowolska, I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku;
 • I miejsce – godło Dzierzba – Maciej Henryk Modzelewski, Uniwersytet Warszawski;
 • II miejsce – godło Lia – Ewelina Pewniak, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Św. O. Pio w Tomaszowie Mazowieckim;
 • III miejsce – godło Styczniowe fajerwerki – Weronika Kowalska, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim;
 • wyróżnienia: godło Kaczka – Julia Szczepańska – I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku; godło Atari – Michał Mierzejewski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim.

W kategorii prozy:

 • I miejsce – godło Hela – Julia Sałuda, I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu;
 • II miejsce – godło Antyserotonina – Zofia Sowa, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie; godło Meduza – Antonina Trzaskoma; II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu;
 • III miejsce – godło Silver – Martyna Serafin, II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu;
 • wyróżnienie – godło Jirafel Note – Jakub Gamrot, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Nagrodzone teksty

Dziękujemy i gratulujemy!