Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

XXV Ogólnopolski Konkurs "O Literacki Laur Arbuza" rozstrzygnięty

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu "O Literacki Laur Arbuza" jest wyjątkowa. Konkurs został przeprowadzony po raz 25.

Pierwszy konkurs odbył się w 1995 roku. Jego pomysłodawcą była ówczesna dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim Barbara Winczura-Jeżak, a organizatorem nauczycielka języka polskiego Urszula Stefaniak. 25 lat literackich zmagań uczniów, prezentowania przez nich własnego widzenia świata, wrażeń estetycznych związanych z lekturą zgłaszanych do konkursu tekstów to niewątpliwy sukces.

Założone cele konkursu obejmowały: popularyzowanie prób twórczości literackiej wśród młodzieży, zachęcanie do wyrażania uczuć, prezentowania postaw, własnego widzenia świata, uświadamianie wagi autentycznego przeżywania i co najważniejsze – inspirowanie do otwartego ich wypowiadania i odkrywania możliwości języka.

W 1995 roku zaproszono do udziału w konkursie uczniów II LO. Prace oceniała pozaszkolna komisja, która przyjęła zasady zapewniające największą możliwą rzetelność werdyktów. Jej członkowie typowali teksty do nagród indywidualnie, a później dopiero dyskutowano nad propozycjami. Koperty z danymi osobowymi uczestników otwierane były po ostatecznym ustaleniu nagrodzonych i wyróżnionych. Prace podpisane imieniem i nazwiskiem nie były brane pod uwagę. Zasady te utrzymane są do dziś. Ambicją organizatora była dbałość o profesjonalizm jury i jego życzliwość dla przedsięwzięcia.

Literacka rywalizacja zyskała popularność i w drugiej edycji konkursu wpłynęły prace od uczniów ze szkół całego miasta, a nawet Łodzi, Nałęczowa i Opoczna. W roku 1997 nadeszło wiele tekstów z zaprzyjaźnionych liceów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szkół Aktywnych. Konkurs zyskał zasięg ogólnopolski. W roku 2000 oceniono rekordową liczbę 200 prób poetyckich i prozatorskich z całego kraju. Konkurs cieszy się nieustającą popularnością.

Podczas Święta Patrona Szkoły, w dniu 29 listopada 2019 roku, w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim podsumowano XXV Ogólnopolski Konkurs "O Literacki Laur Arbuza".

Od początku istnienia konkursu patronem medialnym jest Redakcja Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego. Nagrodzone teksty drukowane są w świątecznym numerze gazety. Organizatorzy konkursu mogą liczyć na rzetelne opinie redaktorów Jacka Mrozowicza i Andrzeja Kucharczyka.

Od wielu lat życzliwymi sojusznikami są Łódzki Kurator Oświaty, UNESCO, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Honorowy patronat nad konkursem objął Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Patronat nad konkursem sprawuje UNESCO. Współpracę w tym zakresie podjęli: Małgorzata Herbich – koordynator programu Szkół Stowarzyszonych ds. UNESCO i Sławomir Ratajski – sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Konkurs objęty jest również patronatem Starosty Powiatu Tomaszowskiego Mariusza Węgrzynowskiego. Starostwo Powiatowe ufundowało tablet – grand prix w tegorocznym konkursie.

Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko również objął konkurs patronatem. Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim ufundował nagrodę za zajęcie II miejsca w poezji (elegancki notes i pióro) oraz książki, płyty z muzyką, notesy, długopisy i pióra.

W tym roku do współpracy przy organizacji konkursu włączyło się Kino Helios, które w ramach nagród zapewniło książki, płyty i bilety. Chęć współpracy wyrazili: Adrian Jarosz – dyrektor Kina Helios w Tomaszowie Mazowieckim oraz Dominika Zarzyka – kierownik Kina Helios w Tomaszowie Mazowieckim.

Również Rada Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim, której przewodniczącym jest Krzysztof Krajewski, pomogła w organizacji konkursu – zakupiła czytniki e-booków, które były nagrodami za zajęcie I miejsca w kategorii poezja i I miejsca w kategorii proza oraz zadbała o wydrukowanie tomiku.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 37 prac, w tym 19 w kategorii poezji i 18 pisanych prozą. Uczestnicy to głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, ale również uczniowie szkół podstawowych i studenci.

Nadesłano prace z całej Polski, m.in. z: Białobrzegów, Katowic, Krosna, Łowicza, Opatowa Kieleckiego, Rudy Śląskiej, Tomaszowa Mazowieckiego, Wałbrzycha, Włocławka.

Komisja konkursowa obradowała w składzie:

 • Ewa Adamska – bibliotekoznawca, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej;
 • Sławomira Mrozowicz – teatrolog, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie;
 • Urszula Stefaniak – nauczyciel polonista;
 • Adrianna Jachimowska – nauczyciel polonista;
 • Krzysztof Kleszcz – poeta, autor książek poetyckich: "Ę", "Przecieki z góry", "Pański płaszcz", nagrodzony w konkursie Poemat Czterech Kultur (2017), wyróżniony w konkursie Złoty Środek Poezji za debiut poetycki (2009).
Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii poezji:

 • Grand Prix – godło MOON – Aleksandra Rzadkowolska (I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku)
 • I miejsce – godło Dzierzba – Maciej Henryk Modzelewski (Uniwersytet Warszawski);
 • II miejsce – godło Lia – Ewelina Pewniak (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Św. O. Pio w Tomaszowie Mazowieckim);
 • III miejsce – godło Styczniowe fajerwerki – Weronika Kowalska (II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim);
 • wyróżnienia:
  godło Kaczka – Julia Szczepańska (I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku);
  godło Atari – Michał Mierzejewski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim).

W kategorii prozy:

 • I miejsce – godło Hela – Julia Sałuda (I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu);
 • II miejsce – godło Antyserotonina – Zofia Sowa (I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie);
  godło Meduza – Antonina Trzaskoma (II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu);
 • III miejsce – godło Silver – Martyna Serafin( II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu);
 • wyróżnienie – godło Jirafel Note – Jakub Gamrot (II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim).

Wszystkie nagrodzone teksty

List Sekretarza Generalnego Sławomira Ratajskiego