Szkolenie Klubu Debat Historycznych
Debata to słowo, z którym często stykamy się na co dzień. Niestety, większość z nas nie zna jego właściwego znaczenia.
"Aby mówić o debacie potrzebna jest propozycja, opozycja i temat przewodni, a przede wszystkim dobrze dobrane argumenty i rozstrzygający. Politycy często nazywają swoje spotkania debatami i robią to błędne, ponieważ najczęściej w takich rozmowach znajduje się tylko jedna strona, jury brak, a od głównego tematu potrafią odbiec bardzo daleko" – tłumaczą Konrad Kiljan i Maciej Szlązak, szkoleniowcy z Polska Debatuje. W II Liceum Ogólnokształcącym zagościli w środę (25.09.2019), gdzie też przeprowadzili sześciogodzinne warsztaty z zainteresowaną młodzieżą.
Podczas szkolenia zdążyli omówić zagadnienia takie jak rozumienie tematu, mówienie, budowanie argumentów oraz zasady debat. Swoją drogą, czy wiedzieliście, że argument ma być SExI? Rozwinięcie tego skrótu brzmi: Statement, Explain, Illustration, tj. poprawna budowa argumentu. Spolszczony skrót TUP (Twierdzenie, Uzupełnienie, Przykład) nie jest tak przekonujący. Na koniec spotkania, gdy zostali najwytrwalsi, spróbowaliśmy się w praktyce – debatowaliśmy na temat patriotycznej odzieży. Panowie byli pod wrażeniem "pierwszego razu".
Kolejne warsztaty zapowiedzieli na okolice ferii, dlatego czekamy z niecierpliwością i już składamy zespoły na turniej 30 listopada organizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Teraz cała nadzieja w profesorze Błaszczyku!
Aleksandra Kocik z klasy I hum (b)