Święto Patrona

Szczególnym dniem w życiu społeczności II Liceum Ogólnokształcącego jest zainaugurowane w roku 1968 Święto Patrona, przypadające w listopadzie – rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego. Trwałym elementem uroczystości są prelekcje, wygłaszane przez naukowców – specjalnych gości. Przez wiele lat uczestnikiem tej imprezy była Barbara Wachowicz – pisarka, reportażystka, autorka biografii o naszym Patronie. W 1978 roku ustanowiono nagrodę im. S. Żeromskiego, którą przyznaje się szczególnie uzdolnionym uczniom. Nagradza się także zespoły klasowe za estetyczne i oryginalne udekorowanie swoich pracowni. Miłym akcentem sportowym są rozgrywki w piłce siatkowej o Puchar Dyrektora II LO, w których uczestniczą reprezentacje szkół średnich z Tomaszowa Maz.

Uczniowie klas pierwszych podczas uroczystej ceremonii składają przyrzeczenie na sztandar szkoły. Tradycją święta jest wystawianie przez teatr szkolny inscenizacji na podstawie utworów Stefana Żeromskiego oraz przeprowadzanie konkursów literackich. W  tym roku szkolnym, pomimo epidemii, odbył się XXVI Ogólnopolski Konkurs "O Literacki Laur Arbuza".
W kategorii poezji:

• I miejsce – godło Las – Anna Maria Kobylińska, Uniwersytet Warszawski;
  • II miejsce – godło Ramonka – Julia Stankiewicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Mazowieckim;
  • III miejsce – godło Cyklamen – Monika Czajka, I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.

Wyróżnienia:

• godło Matematyk – Wojciech Niewiadomski, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim;
  • godło Księżycowa Poświata - Hanna Gwóźdź, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim;
  • godło Popiel – Bartłomiej Jedliński, I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim;

W kategorii prozy:

• I miejsce – godło Impresja – Aleksandra Maryniak, XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi;
  • II miejsce - godło Redivivatus - Julia Sałuda, I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu;
  • III miejsce – godło Carmen – Aleksandra Gołdy, III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Wyróżnienia:

• godło Esther Greenwood – Matylda Pędzińska, IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie,
  • godło Chryzantema – Malwina Kujawska, I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
  • godło Tawana - Katarzyna Ziółkowska, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Konkurs Wiedzy o Patronie:

• I miejsce – Kacper Szczepanowski z kl. III mf;
  • II miejsce – Maja Cedro z kl. II h (men) oraz Izabella Wawer z kl. II b (hum);
  • III miejsce – Zuzanna Kołodziejczyk z kl. 2 h (men).

Wyróżnienie – Oliwia Strzechowska z kl. II e (mf).

Konkurs informatyczny "Zostań mistrzem programowania":

• I miejsce i tytuł laureata – Patryk Urbaszek – uczeń kl. VIII a Szkoły Podstawowej nr 3 w Tomaszowie Maz.
  • II miejsce i tytuł laureata – Antonina Latoszek – uczennica kl. VIII a Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz.
  • II miejsce i tytuł laureata – Szymon Chaber – uczeń kl. VIII b Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz.
  • IV miejsce – Antoni Stan – uczeń kl. VII d Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Maz.
  • V miejsce – Bartłomiej Bocian – uczeń kl. VIII b Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz.

Tradycją jest wręczenie Nagrody Stefana Żeromskiego szczególnie uzdolnionym uczniom. W tym roku nagrodę taką odebrała Martyna Kapka – ucz. kl. III men oraz Miłosz Biniek – ucz. kl. III med. Wręczono również Nagrodę Rady Rodziców, którą odebrał Filip Pęczek – ucz. kl. III b-ch.

Obchodom naszego święta towarzyszy wystawa kronik szkolnych oraz twórczości plastycznej uczniów II LO. Na uroczystość zapraszani są absolwenci, rodzice i przyjaciele szkoły oraz przedstawiciele władz.

Z okazji Święta Patrona, które w tym roku przyjęło inną niż do tej pory formę, życzymy Wszystkim zdrowia i optymizmu, Nauczycielom – spełnienia ambicji pedagogicznych, dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej, Uczniom – oprócz zdobycia szczytu wiedzy i umiejętności, trwałych przyjaźni i wspaniałych wspomnień, które pozwolą po latach wracać w szkolne mury z uczuciem nostalgii i dumy. Przyjaciołom i sympatykom dziękujemy za ogromne zaangażowanie w rozwój szkoły i życzymy, aby okazywane dobro ubogacało wewnętrznie i wskazywało innym drogę, gdyż jak mawiał pisarz:
"Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć, trzeba ją przeżyć".

p. Anna Rożej i p. Agnieszka Adamiec

Prezentacja przygotowana przez Panią Jolantę Karwasik