Spotkanie z prof. Wiesławem Nowińskim

Gościem specjalnym Dnia Patrona w piątek 24 listopada 2023 roku był Arbuz, profesor Wiesław L Nowiński, światowej sławy autor "Atlasów Mózgu". Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia profesorowi pamiątkowego medalu z okazji 70-lecia naszego liceum.

Profesor Nowiński podzielił się z uczniami klas pierwszych historią swojego sukcesu będącą historią wybitnego uczonego, który według listy Uniwersytetu Stanforda znajduje się w 2% najlepszych na świecie naukowców, innowatora, wynalazcy 71 międzynarodowych patentów przyznanych i 68 zgłoszonych, menedżera, pioniera, wizjonera, autora 600 publikacji, laureata konkursu wynalazczego na świecie w kategorii "Całokształt twórczości" Europejskiego Wynalazcy Roku 2014.

W swym przemówieniu prof. Nowiński wyjaśnił dlaczego warto być naukowcem, zachęcił do nauki i rozwoju przez całe życie oraz udzielił kilku wskazówek, jak osiągnąć sukces. Wskazał na ilość możliwości jakie oferuje życie i zachęcał, by mądrze podejmować decyzje pamiętając o zrównoważonym rozwoju, bez względu na to czym się interesujemy. Kluczem do sukcesu jest utrwalanie wiedzy i stosowanie jej w praktyce, wyciąganie wniosków z niepowodzeń i traktowanie ich jako szansy na nowe perspektywy, korzystania z własnej kreatywności oraz systematyczności. Profesor Nowiński poleca wybieranie trudniejszych dróg do rozwoju, co da większe możliwości nauki i szanse na odniesienie sukcesu.

W pracy profesora czterech z dziesięciu najlepszych na świecie uczelni w naukach medycznych (w USA) oraz w naukach technicznych (w Singapurze i Chinach) istotne jest budowanie mostów między różnymi dziedzinami, tak jak sam zrobił tworząc "najwspanialsze na świecie" atlasy mózgu ludzkiego, gdy połączył naukę, medycynę i sztukę. Do dziś stworzył ponad 50 atlasów mózgu, z tego 35 komercyjnych, wylicencjonowanych do 67 firm i instytucji oraz rozprowadzonych w około 100 krajach.

Przyznał, że gdy w latach 70 zaczynał pracę nad pierwszym atlasem, nie znał się na mózgu. Poznanie go zajęło mu kilka lat. Było to trudne zadanie, ale dało mu możliwość współpracy z najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach. Podczas pracy nad pierwszą generacją Atlasu mózgu czuł tak dużą odpowiedzialność za poprawne diagnozowanie i leczenie chorób mózgu, że samodzielnie nanosił w programie nazwy jego poszczególnych części. Po roku Nowińskiemu udało się je przenieść obrazy mózgu w trzeci wymiar i przygotować je na potrzeby praktyki klinicznej. Drugą generację atlasów oparł o skany własnego mózgu, by móc bez przeszkód unowocześniać ich dokładność i funkcjonalność. Obecnie na stronie nowinbrain.org studenci medycyny i inne osoby zainteresowane mózgiem mogą korzystać z 8600 obrazów w 3D.

Praca nad atlasem przyniosła mu wyróżnienie w postaci znaczka pocztowego (Atlasy Mózgu Ludzkiego, Wiesław L. Nowiński) wydanym przez Pocztę Polską z okazji 100-lecia Urzędu Patentowego RP (pośród dwóch żyjących wynalazców stulecia).

Dwadzieścia pięć lat spędził w Singapurze. Po latach udało mu się stworzyć wielonarodowy zespół naukowców, mimo że nie miał za sobą zaplecza amerykańskiej uczelni. Przyjechał z Polski, po polskiej uczelni, dzięki systematycznej pracy i kreatywności zdobył zaufanie, rozwinął swój zespół.

Wierząc w potencjał polskich naukowców, wrócił do Polski osiem lat temu, by budować Polskę innowacyjną i stworzyć w niej drugą Dolinę Krzemową. Pomysł pozostaje jeszcze w sferze marzeń, ale jak sam powtarza jego praca przechodzenie „od marzenia do marzenia” i to zdaje się skutecznym działaniem. Chciałby, by inwestowano w talenty i własność intelektualną naszego kraju, by młodzi ludzie mogli tu spełniać swoje marzenia. Będąc wybitnym i spełnionym naukowcem, chce oddać coś społeczeństwu. Jego siłą napędową jest jego motto: „Jeżeli lekarz pomaga tysiącom pacjentów a naukowiec może pomóc tysiącom lekarzy, to prowadzenie medycznych badań naukowych jest najbardziej satysfakcjonującym zajęciem”.

Goście, uczniowie i nauczyciele obecni na Święcie Patrona podzielili zachwyt profesora mózgiem – najbardziej skomplikowanym organem na świecie, który tworzy go przekładając fale i częstotliwości na pełny kolory, dźwięki, zapachy i smaki.

Na zakończenie spotkania w hali sportowej profesor Nowiński wręczył nagrodę zespołowi "Mózgi z II i-m" za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie na aplikację ogłoszonego w ramach #Festiwal_Innowacyjności_w_II_LO. Festiwal odbywa się dzięki gratowi, który z jego pomocą udało nam się pozyskać w konkursie z okazji 50-lecia Europejskiego Biura Patentowego.

Po krótkiej przerwie profesor Nowiński spotkał się z uczniami klas drugich menedżerskiej i biologiczno-chemicznej, by tym razem po krótkiej prezentacji odpowiedzieć na ich pytania dotyczące doświadczeń naszego gościa.

Profesorowi dziękujemy za odwiedziny i podzielenie się historią swojego sukcesu, inspiracje i wskazówki. Jesteśmy przekonani, że nie była to ostatnia wizyta w II Liceum i, że okazji do kolejnych spotkań nam nie zabraknie. Pozostaje życzyć naszemu gościowi realizacji planów, spełnienia marzeń i wsparcia państwa dla polskiej nauki i naukowców.

Wiesław Nowiński