Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Nocny Maraton Orientacji Zawodowej

Pierwszy taki maraton

Zapytani czy nasza szkoła przygotowuje uczniów do pracy, wielu bez wahania odpowiedziałoby, że nie, gdyż, aby podjąć pracę, muszą najpierw skończyć studia. Nic bardziej mylnego! Gościom zorganizowanego przez nas Nocnego Maratonu Orientacji Zawodowej udało się pokazać, że wiedza i umiejętności miękkie, jakie zdobywamy chodząc do II LO są bardzo ważne.

Doradztwo zawodowe należy do obowiązków szkoły i jest "procesem pomagania ludziom w celu lepszego zrozumienia przez nich samych siebie w odniesieniu do rodzajów pracy i środowiska pracy, by mogli podjąć właściwą decyzję przy wyborze kierunku kariery, nowego zawodu, zmiany aktualnego zatrudnienia, lub też właściwego dostosowania zawodowego." W nocy z 10 na 11 stycznia 2020 uczniowie II LO im. Stefana Żeromskiego dowiedzieli się od swoich starszych kolegów i specjalistów jak podejmować ważne decyzje związane ze swoją karierą.

Z  zamiarem zorganizowania wydarzenia pani Mariola Rychlik, nauczycielka przedsiębiorczości i ekonomii, nosiła się dłuższy czas, rozważając zaproponowanie uczniom udział w nocnym spotkaniu, podczas którego dowiedzieliby się więcej na temat ich możliwości rynku pracy. "Zróbmy to w końcu, a nie mówmy o tym tylko. Zobaczymy czy ludzie przyjmą nasze zaproszenie". Decyzję o zorganizowaniu maratonu orientacji zawodowej podjęta została wspólnie z Renatą Radzikowską podczas drogi powrotnej z warsztatów Google Start-ups w Warszawie, w której brała udział młodzież z klasy II menedżerskiej – akademickiej SGH. W przygotowanie i poprowadzenie wydarzenia zaangażował się Samorząd Uczniowski i przyjaciele.

Od decyzji do wydarzenia minął niewiele ponad miesiąc. Lista gości, których chcieliśmy przedstawić, stworzona została w kilka dni. Nierealnym wydawało się, że wszyscy, z którymi się skontaktowaliśmy przyjęli nasze zaproszenie i pojawili się w II LO by porozmawiać z obecnymi uczniami.

Samorząd uczniowski, szczególnie Filip Pęczek, zaangażował się w organizację maratonu zapraszając do współpracy swoich kolegów i koleżanki. Pojawiła się informacja o wydarzeniu na Facebooku "Społeczności II LO". Pierwszy tydzień stycznia upłynął nam na dopinaniu ostatnich szczegółów. Nasi goście pojawili się w II LO z lekkim niedowierzaniem, że około stu uczniom chciało się przyjść do szkoły w pierwszy wieczór ferii zimowych.

Maraton rozpoczęliśmy o 20.00 panelem w sali gimnastycznej, podczas którego o swojej ścieżce kariery opowiedzieli absolwenci naszej szkoły: Ewa Hrabska (Mniej Grawitacji), Piotr Kik (Kikgel), Bartłomiej Zalewski (Zalbart). Gości powitała pani wicedyrektor Anna Rożej.

Spotkanie poprowadzili Martyna Kapka, uczennica klasy II menedżerskiej – akademickiej SGH i przewodniczący samorządu uczniowskiego Piotr Fabijański z klasy II matematyczno-fizycznej. Gdy pani Ewa (absolwentka klasy humanistycznej 1992) opowiadała o organizacji imprez dla swoich klientów i na czym polega jej praca, rozumieliśmy jakie wyzwania podejmuje w swojej firmie. Mniej Grawitacji zajmuje się wydarzeniami dla grup liczących 1000 osób! My swoją zorganizowaliśmy dla 100.

Prezentacja kariery zawodowej przez pana Piotra Kika (absolwenta klasy matematyczno-fizycznej 1993) szczególnie dorosłej części słuchaczy przypomniała o wyzwaniach, jakie stały przed ludźmi i firmami w okresie transformacji. Jego firma zaczynała promowanie swojej oferty na targach w Niemczech w oklejonej w napis "AQUA GEL" niewiadowskiej przyczepie campingowej. Spotkanie z panem Piotrem było nie lada gratką dla uczniów klas biologiczno-chemicznych i medycznych ponieważ firma Kikgel zajmuje się produkcją, badaniami i sprzedażą sterylnych opatrunków hydrożelowych marki Aqua-Gel®, BurnTec®, HydroAid®, Neoheal® wytwarzanych w oparciu o innowacyjną technologię opracowaną na Politechnice Łódzkiej. Od wielu lat ich opatrunki znajdują uznanie wśród specjalistów zajmujących się leczeniem ran i są szeroko stosowane w szpitalach i klinikach w kraju i za granicą. Wielu za uczestników naszego maratonu o hydrożelach dowiedziało się od naszego gościa.

Absolwent klasy biologiczno-chemicznej rocznik 2000, Bartłomiej Zalewski przedstawił swoją historię sukcesu, nad którą, jak wielokrotnie podkreślił, nadal pracuje. W swojej wypowiedzi podkreślił, że to co docenia w swojej przygodzie z II LO to atmosfera, jaka tu panowała i ludzie, których tu spotkał. Jesteśmy przekonani, że pan Bartek nie jest jedynym z naszych absolwentów, którzy tak uważają.

Kolejne spotkania z naszymi kolejnymi gośćmi odbyły się w podgrupach w pracowniach na parterze szkoły. Zanim jednak się rozpoczęły, dwie panie ze Szkół Policealnych Żak przedstawiły swoją ofertę.

Po przerwie uczniowie uczestniczący w maratonie wybierali zajęcia w których chcieli wziąć udział. I tak: mogli rozmawiać o możliwości i konieczności przystosowania się do zmieniającego się rynku z Lilianą Pułką oraz Cezarym Pułką.

Pani Krystyna Nakiela, doradca zawodowy w Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim, poprowadziła zajęcia dotyczące stylów uczenia się, planowania przyszłości z "Mapą karier" w pracowni komputerowej. Łukasz Michałowski (absolwent klasy językowej 2003) jako doświadczony HR-owiec opowiedział o wymaganiach pracodawców z punktu widzenia kadrowca, zwrócił uwagę na najważniejsze aspekty składanych listów motywacyjnych i podań o pracę.

Uczniowie klasy II menedżerskiej – akademickiej SGH prowadzący miniprzedsiębiorstwo Foodturyzm spotkali się z właścicielką Fiero Pizza, która wyjaśniła im jak prowadzić firmę franczyzową. Udzieliła wskazówek na co zwracać uwagę pracując z żywnością. Pani Edyta przeszła do nas z pizzą, za którą bardzo dziękujemy.

Nasza absolwentka Iwetta Baran (klasa biologiczno-chemiczna 2013) spotkała się z młodszymi koleżankami i kolegami, by podzielić się swoimi doświadczeniami w finale konkursu Miss Polonia 2019, modelingu i dietetyki.

Arbuzy Małgorzata Petynka, żołnierz Wojska Polskiego (klasa językowa 2003) i Daniel Zieliński, policjant (klasa biologiczno-chemiczna 1997) opowiedzieli na czym polega praca w służbach mundurowych.

Ubiegłoroczne absolwentki Zuzanna Szydłowska (klasa humanistyczna) i Angelika Aftyka (klasa biologiczno-chemiczna) przedstawiły swój sposób na Gap Year, jaki zrobiły w mijającym roku szkolnym. Zuzanna spędza go biorąc udział w europejskich wolontariatach, Angelika pracując w Studio Tańca Sportowego Kobos Dance i biorąc udział turniejach tanecznych. Angelika zajęła II miejsce na świecie w turnieju Performing Arts and Street Dance World Championships Ossa Poland. Po spotkaniu Angelika poprowadziła warsztaty tańca dla naszych Żeromszczaków.

Uczennice klasy I menedżerskiej Dominika Hajkowska i Julia Sobczyk poprowadziły warsztaty wizażu dla swoich koleżanek.

Wszyscy goście zostali na zakończenie obdarowani przygotowanymi przez Arbuzy kompozycjami kwiatowymi, które zostały przygotowane podczas warsztatów florystycznych odbytych również w ramach naszego maratonu pod okiem nauczycielki języka angielskiego Marii Barańskiej.

Swoje stoiska zaprezentowały nasze tegoroczne miniprzedsiębiorstwa. Były rozmowy, tańce, gry i filmy. Był nawet urodzinowy tort Juliana Reszki.

Opiekę nad uczestnikami maratonu sprawowali: panie Mariola Rychlik i Renata Radzikowska – nauczycielka języka angielskiego oraz nauczyciel muzyki i podstaw przedsiębiorczości pan Piotr Wasilewski. W wydarzeniu wzięło udział 100 uczniów głównie z klas pierwszych i drugich.

Organizacyjnie impreza zapięta została prawie na ostatni guzik.

"Wyszliśmy ze szkoły o 6.00 rano w sobotę zmęczeni, ale mądrzejsi i bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia. Kogo nie było, niech żałuje."