Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Festiwal Innowacyjności

8 września, spotkaniem uczniów klas I i II biologiczno-chemicznych z Panią Sylwią Stefańczyk rozpoczęliśmy Festiwal Innowacyjności w II Liceum Ogólnokształcącym. Nasz gość nadała mu tytuł "Nauka, Pasja i Determinacja – spotkanie z młodą naukowczynią Sylwią Stefańczyk". Spotkanie odbyło się w ramach serii wykładów i warsztatów "Pick my brain / Podpytaj mnie" i było rezultatem wygrania grantu w konkursie zorganizowanym przez Europejskie Biuro Patentowe i Europejską Sieć Wynalazców.

Celem Europejskiej Sieci Wynalazców jest pobudzanie życiowych pasji innowacyjności i kreatywności w młodszych pokoleniach, które będą kształtować planetę przez kolejne dekady, a innowacje będą kluczowe w ich misji. Członkowie sieci to wynalazcy i przedsiębiorcy będący autorytetami i idealnymi wzorcami do naśladowania przez uczniów. Działania, które podejmujemy w II LO w ramach Festiwalu Innowacyjności mają inspirować i rozwijać kreatywność, wzbudzać długotrwałe zainteresowanie STEM i rozwijać przedsiębiorcze myślenie.

Członkiem sieci jest absolwent II LO, profesor Wiesław Nowiński, który wspólnie z nami napisał wniosek o grant w konkursie z okazji 50-lecia Europejskiego Biura Patentowego. Sam profesor Nowiński poprowadzi swój wykład podczas Dnia Patrona w listopadzie bieżącego roku.

"Pick my brain / Podpytaj mnie", bo tak nazwaliśmy jedną z trzech część Festiwalu Innowacyjności, jest serią wykładów i warsztatów, które rozpoczęło się od spotkania z dr Sylwią Stefańczyk, a zakończy się 21 grudnia 2023 spotkaniem dr Rafałem Kieszkiem. Spotkania mają na celu poprawę jakości kształcenia w naszej szkole. Będą obejmować tematy związane z innowacją; przedsiębiorczością, wschodzącymi technologiami, zwłaszcza sztuczną inteligencją, neurotechnologią, inteligentnymi miastami i domami, czystą energią. Podczas wykładów poznamy historie sukcesu zaproszonych absolwentów szkół.

Pani Sylwia Stefańczyk jest Arbuzem. Jest absolwentką klasy biologiczno-chemicznej (2010, wychowawca Dorota Warczyk). Ukończyła studia licencjackie z Biotechnologii Medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, gdzie w swojej pracy licencjackiej badała molekularne mechanizmy patogenetyczne niewydolności serca. Po przeniesieniu się do Niemiec zdobyła tytuł magistra (Master of Science) na Uniwersytecie Eberharda Karola w Tybindze (Tübingen), specjalizując się w Molekularnej Biologii Komórki i Immunologii.

Pani Sylwia ma trzyletnie doświadczenie jako badaczka na Wydziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej w Klinice Uniwersyteckiej w Tübingen. Jej badania skoncentrowane były na roli płytek krwi w wygaszaniu ostrego stanu zapalnego wątroby w zespole poreperfuzyjnym oraz regeneracji tkanek. Obecnie jest doktorantką w Klinice Immunologii Translacyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Tübingen, gdzie jej praca badawcza koncentruje się na opracowywaniu i stosowaniu nowatorskich terapii immunologicznych dla pacjentów onkologicznych. Grupa badawcza, w której pracuje Pani Sylwia, zajmuje się opracowywaniem zoptymalizowanych przeciwciał przeciwnowotworowych oraz strategii szczepień, wykorzystując wiedzę w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych i kliniczną ocenę nowych koncepcji terapeutycznych.

Dr Stefańczyk podzieliła się swoją fascynacją badaniami naukowymi, swoim doświadczeniem zawodowym i nauką języków obcych. Opowiedziała o swoim życiu i pracy za granicą, ale przede wszystkim o pasji i determinacji, które napędzają ją w dążeniu do osiągnięcia celów.

Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zadania pytań swojej starszej koleżance w bardziej kameralnym gronie. Następnie Pani Sylwia udzieliła wywiadu szkolnej gazetce ArBuzz, który będziecie mogli przeczytać w jej najnowszym wydaniu. Oprowadziliśmy naszego gościa po szkole, która nieco zmieniła się od czasów, kiedy do niej chodziła.

Festiwal Innowacyjności potrwa do 21 grudnia 2023 roku i wezmą w nim udział wszyscy uczniowie II LO. Już 25 września grupa 12 uczniów będzie uczestniczyła w laboratoriach poprowadzonych przez dr Alana Wilmańskiego na krakowskiej AGH.