Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Erasmus+ KA1

Erasmus+

Dzięki Erasmus+ KA1 mobilność, Fundacja Sojuszników II LO "ARBUZY" umożliwiła ośmiu uczniom naszej szkoły spotkanie z zaprzyjaźnionymi organizacjami młodzieżowymi z Europy.

Erasmus + KA1 Youth "Wyraź siebie / Express yourself / Ilmaise Itseasi"

W ostatnim tygodniu września 2019 grupa z klasy II menedżerskiej wzięła udział w wymianie młodzieżowej w fińskim ośrodku Metsakartano na 1,5 godziny autobusem od Kuopio.

Mapa Finlandii

Dla arbuzów była to trzecia wymiana i trzecie spotkanie z młodzieżą z Holandii oraz drugie spotkanie z Finami.

Jak dojechaliśmy do Metsakartano z Tomaszowa?

Proste! Z lotniska Chopina polecieliśmy AirBaltic do Vantaa z przesiadką w Rydze. Stamtąd cztery godziny później pendolino do Kuopio i półtorej godziny autobusem dotarliśmy do ośrodka. Nasza podróż trwała 19 godzin!

Ludzie

W projekcie wzięło 26 osób, z których grupa poznała się podczas wcześniejszych w Slochteren, Holandia i Rustavi, Gruzja.

Młodzież z Erasmusa

Zajęcia

Tematem przewodnim tegorocznej wymiany było poznanie sposobów na wyrażanie siebie. Zajęcia, które wypełniły nasz pracowity tydzień były bardzo różnorodne: od plastycznych, przez muzyczne, teatralne, sportowe, wieczory międzykulturowe, w tym dwa spędzone w fińskiej saunie zakończone kąpielą w jeziorze. Robiliśmy biżuterię z miejscowego kamienia (saippuakivi / soapstone / steatytu), instrumenty typu "co się nawinie" ze wszystkiego co było pod ręką. Do ich akompaniamentu śpiewaliśmy podczas jednych z popołudniowych zajęć.

Uczyliśmy się nawzajem dobrze się przy tym bawiąc.

Nasz dzień oficjalnie zaczynał się śniadaniem o 8.00, a kończył około 22.00, choć spotkania trwały do później nocy.

Czas wolny?!

Mieliśmy czas na rozmowy, śpiewy, gry w karty i przede wszystkim na nawiązywanie nowych przyjaźni oraz odświeżanie starych, przełamywaliśmy bariery szczególnie te językowe, uczyliśmy się ważnych wyrażeń w naszych językach.

Pogoda

Finlandia przywitała nas przelotnymi opadami śniegu. Kilka minut padających płatków zdążyło wprowadzić nas w świąteczny nastrój kilka miesięcy wcześniej. Podczas pozostałych dni pogoda była dla nas uprzejma co pozwoliło nam poprowadzić codziennie kilka zajęć na zewnątrz. Wisienką na torcie była zorza polarna, którą zobaczyliśmy ostatniej nocy w Metsakartano. Był to pierwszy raz nie tylko dla Polaków i Holendrów, ale i dla Finów jak widzieli "płonący ogon lisa"!

Erasmus+ KA1 Youth