Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

EPAS II LO w Strasburgu

Na zaproszenie Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie reprezentacja EPAS z naszej szkoły uczestniczyła w seminarium oraz uroczystym wręczeniu Nagrody Sacharowa odważnemu narodowi ukraińskiemu. Wręczenie nagrody odbyło się podczas ostatniej w tym roku sesji plenarnej Parlamentu.

Nagroda Sacharowa za wolność myśli
Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest od 1988 r. Jej pierwszymi laureatami byli Nelson Mandela i Anatolij Marczenko. Jest to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. Nagroda jest dowodem uznania wkładu w obronę wolności myśli. Dzięki niej Unia Europejska udziela laureatom wsparcia, dodając im sił i umacniając ich pozycję w walce o słuszną sprawę, promuje w szczególności wolność słowa, prawa mniejszości, poszanowanie prawa międzynarodowego, rozwój demokracji oraz wprowadzanie rządów prawa.

Dzień w Parlamencie Europejskim
Pracowity dzień w Strasburgu dla Oli i Natalii z EPAS-owej grupy II LO rozpoczął się o 9:35 sesją wstępną z Dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego Stephenem Clarkiem i Federico Rossetto, Dyrektorem Działu Wsparcia Strategicznego Biur Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy okazję poznać i porozmawiać z delegacjami wszystkich państw członkowskich i Wielkiej Brytanii.

Kolejnym punktem poprzedzającym wręczenie nagrody narodowi ukraińskiemu, było panelowe spotkanie z przedstawicielami tegorocznego laureata. Podczas spotkania wysłuchaliśmy historii Ivana Fedorova, Oleksandry Matviychuk i Yaroslawa Bozhko. Zadawaliśmy gościom pytania, które tłumaczone były na język angielski przez tłumaczy pracujących w Parlamencie. Przesłaniem dla młodych w Europie jakim zakończyli swoje wystąpienia było "Nie bierzcie demokracji za pewnik. Twórzcie ją, nie tylko z niej korzystajcie."

Jak działa Parlament Europejski dowiedzieliśmy się od Eseny Alevy, po czym przeszliśmy do sali obrad plenarnych znanej jako "Hemicycle". Tam uczestniczyliśmy w uroczystości wręczenia nagrody Sacharowa. Odebrali ją w imieniu narodu ukraińskiego znani nam już z poprzedniej sesji Ivan Fedorov, Oleksandra Matviychuk i Yaroslaw Bozhko. Przed wręczeniem nagrody wysłuchaliśmy prezydenta Ukrainy Volodymyra Zeleńskiego, który połączył się z obecnymi przez internet.

Następnie spotkaliśmy się z szefami Biur Parlamentu Europejskiego, które w Polsce znajdują się w Warszawie i Wrocławiu. Zostawili nas z przesłaniem "Głosujcie, zachęcajcie do głosowania. Bądźcie aktywni."

Warsztaty
Po wizycie w Planetarium i obejrzeniu filmu o Unii Europejskiej nauczyciele i uczniowie oddzielnie uczestniczyli w warsztatach, podczas których zapoznali się z możliwościami, które oferuje together.eu, w Polsce znany jako wspólnie.eu.

Dla Młodych Ambasadorów była to doskonała okazja do poznania swoich europejskich rówieśników. Dla nauczycieli sposobność nawiązania znajomości i kontaktów, które mamy nadzieję zaowocują wspólnymi działaniami w ramach EPAS. Na zakończenie wszyscy Ambasadorzy otrzymali świadectwa uczestnictwa.

Mundurki, w których nasze Młodsze Ambasadorki chodziły po korytarzach Europarlamentu budziły duże zainteresowanie.

Wspólny wieczorny wypad na świąteczny rynek w Strasburgu i mecz reprezentacji Francji z Marokiem zakończyły naszą pracowitą środę.

Bonusem dla EPAS-owej grupy z II LO był powrót do Polski z naszymi Europarlamentarzystami. Wizyta w Strasburgu, choć krótka, była ciekawym zakończeniem obchodów podpisania Deklaracji Praw Człowieka w II LO.

Ivan Fedorov – od 3 listopada 2022 roku mer Melitopola. Odznaczony Orderem Odwagi III klasy za znaczący wkład w ochronę suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, odwagę i bezinteresowne działania wykazane podczas organizacji obrony osiedli przed rosyjskimi najeźdźcami podczas bitwy pod Melitopolem 6 marca 2022 roku . Niedługo potem, 11 marca 2022 roku, został porwany przez grupę dziesięciu rosyjskich okupantów i wywieziony na teren Ługańska, gdzie był przez nich przetrzymywany oraz torturowany. Po kilku dniach został wymieniony za 9 rosyjskich żołnierzy.

Oleksandra Matviychuk – działaczka na rzecz praw człowieka i prawniczka, aktywistka na rzecz reform demokratycznych, przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich. Od 2012 roku jest członkinią Rady Doradczej przy Rzeczniku Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie wydarzeń Euromajdanu na Plac Niepodległości w Kijowie koordynowała działalność inicjatywy Euromajdan SOS, mającej na celu pomoc prawną ofiarom Euromajdanu, a także zbieranie i analiza informacji w celu ochrony protestujących. W latach 2014–2022 dokumentowała zbrodnie wojenne w Donbasie. Po inwazji Rosji na Ukrainę, ze względu na dużą liczbę przypadków zbrodni wojennych i łamania praw człowieka, wnioskowała o utworzenie specjalnego, międzynarodowego "sądu hybrydowego". Organizacja Centrum Wolności Obywatelskich, której jest przewodniczącą otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla

Yaroslaw Bozhko – przewodniczący Obywatelskiego Ruch Oporu "Żółta Wstążka". W Chersoniu, gdy był pod kontrolą wojsk rosyjskich, robili, co w ich mocy, by uprzykrzyć życie okupantom. Organizowali w mieście akcje wieszania na drzewach, drzwiach i budynkach żółtych wstążeczek i plakatów. Malowali patriotyczne murale, graffiti, a także zbierali informacje na temat kolaborantów. Organizowali protesty. Żółta wstążka miała podnosić na duchu ludność na okupowanych terenach i dawać im nadzieję.