Informacja Administratora

EPAS II LO w Strasburgu

Na zaproszenie Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie reprezentacja EPAS z naszej szkoły uczestniczyła w seminarium oraz uroczystym wręczeniu Nagrody Sacharowa odważnemu narodowi ukraińskiemu. Wręczenie nagrody odbyło się podczas ostatniej w tym roku sesji plenarnej Parlamentu.

Nagroda Sacharowa za wolność myśli
Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest od 1988 r. Jej pierwszymi laureatami byli Nelson Mandela i Anatolij Marczenko. Jest to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. Nagroda jest dowodem uznania wkładu w obronę wolności myśli. Dzięki niej Unia Europejska udziela laureatom wsparcia, dodając im sił i umacniając ich pozycję w walce o słuszną sprawę, promuje w szczególności wolność słowa, prawa mniejszości, poszanowanie prawa międzynarodowego, rozwój demokracji oraz wprowadzanie rządów prawa.

Dzień w Parlamencie Europejskim
Pracowity dzień w Strasburgu dla Oli i Natalii z EPAS-owej grupy II LO rozpoczął się o 9:35 sesją wstępną z Dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego Stephenem Clarkiem i Federico Rossetto, Dyrektorem Działu Wsparcia Strategicznego Biur Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy okazję poznać i porozmawiać z delegacjami wszystkich państw członkowskich i Wielkiej Brytanii.

Kolejnym punktem poprzedzającym wręczenie nagrody narodowi ukraińskiemu, było panelowe spotkanie z przedstawicielami tegorocznego laureata. Podczas spotkania wysłuchaliśmy historii Ivana Fedorova, Oleksandry Matviychuk i Yaroslawa Bozhko. Zadawaliśmy gościom pytania, które tłumaczone były na język angielski przez tłumaczy pracujących w Parlamencie. Przesłaniem dla młodych w Europie jakim zakończyli swoje wystąpienia było "Nie bierzcie demokracji za pewnik. Twórzcie ją, nie tylko z niej korzystajcie."

Jak działa Parlament Europejski dowiedzieliśmy się od Eseny Alevy, po czym przeszliśmy do sali obrad plenarnych znanej jako "Hemicycle". Tam uczestniczyliśmy w uroczystości wręczenia nagrody Sacharowa. Odebrali ją w imieniu narodu ukraińskiego znani nam już z poprzedniej sesji Ivan Fedorov, Oleksandra Matviychuk i Yaroslaw Bozhko. Przed wręczeniem nagrody wysłuchaliśmy prezydenta Ukrainy Volodymyra Zeleńskiego, który połączył się z obecnymi przez internet.

Następnie spotkaliśmy się z szefami Biur Parlamentu Europejskiego, które w Polsce znajdują się w Warszawie i Wrocławiu. Zostawili nas z przesłaniem "Głosujcie, zachęcajcie do głosowania. Bądźcie aktywni."

Warsztaty
Po wizycie w Planetarium i obejrzeniu filmu o Unii Europejskiej nauczyciele i uczniowie oddzielnie uczestniczyli w warsztatach, podczas których zapoznali się z możliwościami, które oferuje together.eu, w Polsce znany jako wspólnie.eu.

Dla Młodych Ambasadorów była to doskonała okazja do poznania swoich europejskich rówieśników. Dla nauczycieli sposobność nawiązania znajomości i kontaktów, które mamy nadzieję zaowocują wspólnymi działaniami w ramach EPAS. Na zakończenie wszyscy Ambasadorzy otrzymali świadectwa uczestnictwa.

Mundurki, w których nasze Młodsze Ambasadorki chodziły po korytarzach Europarlamentu budziły duże zainteresowanie.

Wspólny wieczorny wypad na świąteczny rynek w Strasburgu i mecz reprezentacji Francji z Marokiem zakończyły naszą pracowitą środę.

Bonusem dla EPAS-owej grupy z II LO był powrót do Polski z naszymi Europarlamentarzystami. Wizyta w Strasburgu, choć krótka, była ciekawym zakończeniem obchodów podpisania Deklaracji Praw Człowieka w II LO.

Ivan Fedorov – od 3 listopada 2022 roku mer Melitopola. Odznaczony Orderem Odwagi III klasy za znaczący wkład w ochronę suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, odwagę i bezinteresowne działania wykazane podczas organizacji obrony osiedli przed rosyjskimi najeźdźcami podczas bitwy pod Melitopolem 6 marca 2022 roku . Niedługo potem, 11 marca 2022 roku, został porwany przez grupę dziesięciu rosyjskich okupantów i wywieziony na teren Ługańska, gdzie był przez nich przetrzymywany oraz torturowany. Po kilku dniach został wymieniony za 9 rosyjskich żołnierzy.

Oleksandra Matviychuk – działaczka na rzecz praw człowieka i prawniczka, aktywistka na rzecz reform demokratycznych, przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich. Od 2012 roku jest członkinią Rady Doradczej przy Rzeczniku Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie wydarzeń Euromajdanu na Plac Niepodległości w Kijowie koordynowała działalność inicjatywy Euromajdan SOS, mającej na celu pomoc prawną ofiarom Euromajdanu, a także zbieranie i analiza informacji w celu ochrony protestujących. W latach 2014–2022 dokumentowała zbrodnie wojenne w Donbasie. Po inwazji Rosji na Ukrainę, ze względu na dużą liczbę przypadków zbrodni wojennych i łamania praw człowieka, wnioskowała o utworzenie specjalnego, międzynarodowego "sądu hybrydowego". Organizacja Centrum Wolności Obywatelskich, której jest przewodniczącą otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla

Yaroslaw Bozhko – przewodniczący Obywatelskiego Ruch Oporu "Żółta Wstążka". W Chersoniu, gdy był pod kontrolą wojsk rosyjskich, robili, co w ich mocy, by uprzykrzyć życie okupantom. Organizowali w mieście akcje wieszania na drzewach, drzwiach i budynkach żółtych wstążeczek i plakatów. Malowali patriotyczne murale, graffiti, a także zbierali informacje na temat kolaborantów. Organizowali protesty. Żółta wstążka miała podnosić na duchu ludność na okupowanych terenach i dawać im nadzieję.