Informacja Administratora

Dzień Praw Człowieka w II LO

Dzień Praw Człowieka obchodzony jest na całym świecie 10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Deklaracja została podpisana podczas trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradującego w Paryżu 10 grudnia 1948 roku. Dokument ten stanowi jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ. Zbiera oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy walkę o swoją wolność i swoją godność.

W tym roku obchody, które zorganizowała grupa EPAS z klasy I menedżerskiej, rozpoczęły się spotkaniem z panią Igą Borowiecką-Grzywacz, Członkinią Zarządu Amnesty International Polska. Amnesty International powstała w 1961 roku. Bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka na całym świecie. W Polsce działa od 30 lat. Jej hasłem jest: NIESPRAWIEDLIWOŚĆ NA ŚWIECIE TRAKTUJEMY OSOBIŚCIE. DZIAŁAJ Z NAMI!

Spotkanie zostało przygotowane i poprowadzone przez Punkt Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim, Panie Annę Jędrzejewską i Małgorzatę Kociniak z punktu Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim. Dowiedzieliśmy się o działaniach Amnesty International na świecie, w szczególności kampaniach takich, jak ostatnia dotycząca pracowników migracyjnych w Katarze. Poznaliśmy szczegóły pracy w AI i kilka informacji o Maratonie Pisania Listów w imieniu więźniów sumienia.

Pomysł maratonu powstał w Warszawie 2001 roku, a uczniowie II LO nie raz już w nim uczestniczyli. W naszej szkole pisanie listów rozpoczęła pani profesor Alina Gogól-Siniarska. Wiele osób, w imieniu których przez te lata pisaliśmy zostały uwolnione. Uczestniczyliśmy w Maratonie także w tym roku.

Po zakończeniu spotkania uczniowie Pani Renaty Radzikowskiej pisali listy na lekcjach angielskiego. Uczniowie pisali formalne listy w oparciu o materiały udostępnione na stronie Maratonu w imieniu Aleksandry Skoczylenko z Rosji, która sprzeciwia się inwazji Rosji na Ukrainę. Wezwaliśmy do jej uwolnienia.

Aleksandra 31 marca 2022 roku zastąpiła etykiety z cenami w lokalnym supermarkecie w Petersburgu małymi papierowymi etykietami z informacją o rosyjskiej agresji na Ukrainę. 11 kwietnia 2022 roku została aresztowana i oskarżona o "publiczne rozpowszechnianie fałszywych informacji o użyciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej". Podstawą był nowy artykuł kodeksu karnego pośpiesznie wprowadzony przez rosyjski rząd w marcu 2022 roku. Miał on na celu powstrzymanie Rosjan przed krytykowaniem inwazji na Ukrainę. Dziesiątki osób zostało już zatrzymanych na podstawie tego nowego przepisu. Aleksandra od tego czasu jest przetrzymywana w areszcie.

Dzień Praw Człowieka w II LO zakończył się happeningiem przy "Żeromie", podczas którego uczniowie grali, śpiewali i cytowali artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.