Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Dzień Praw Człowieka w II LO

Dzień Praw Człowieka obchodzony jest na całym świecie 10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Deklaracja została podpisana podczas trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradującego w Paryżu 10 grudnia 1948 roku. Dokument ten stanowi jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ. Zbiera oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy walkę o swoją wolność i swoją godność.

W tym roku obchody, które zorganizowała grupa EPAS z klasy I menedżerskiej, rozpoczęły się spotkaniem z panią Igą Borowiecką-Grzywacz, Członkinią Zarządu Amnesty International Polska. Amnesty International powstała w 1961 roku. Bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka na całym świecie. W Polsce działa od 30 lat. Jej hasłem jest: NIESPRAWIEDLIWOŚĆ NA ŚWIECIE TRAKTUJEMY OSOBIŚCIE. DZIAŁAJ Z NAMI!

Spotkanie zostało przygotowane i poprowadzone przez Punkt Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim, Panie Annę Jędrzejewską i Małgorzatę Kociniak z punktu Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim. Dowiedzieliśmy się o działaniach Amnesty International na świecie, w szczególności kampaniach takich, jak ostatnia dotycząca pracowników migracyjnych w Katarze. Poznaliśmy szczegóły pracy w AI i kilka informacji o Maratonie Pisania Listów w imieniu więźniów sumienia.

Pomysł maratonu powstał w Warszawie 2001 roku, a uczniowie II LO nie raz już w nim uczestniczyli. W naszej szkole pisanie listów rozpoczęła pani profesor Alina Gogól-Siniarska. Wiele osób, w imieniu których przez te lata pisaliśmy zostały uwolnione. Uczestniczyliśmy w Maratonie także w tym roku.

Po zakończeniu spotkania uczniowie Pani Renaty Radzikowskiej pisali listy na lekcjach angielskiego. Uczniowie pisali formalne listy w oparciu o materiały udostępnione na stronie Maratonu w imieniu Aleksandry Skoczylenko z Rosji, która sprzeciwia się inwazji Rosji na Ukrainę. Wezwaliśmy do jej uwolnienia.

Aleksandra 31 marca 2022 roku zastąpiła etykiety z cenami w lokalnym supermarkecie w Petersburgu małymi papierowymi etykietami z informacją o rosyjskiej agresji na Ukrainę. 11 kwietnia 2022 roku została aresztowana i oskarżona o "publiczne rozpowszechnianie fałszywych informacji o użyciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej". Podstawą był nowy artykuł kodeksu karnego pośpiesznie wprowadzony przez rosyjski rząd w marcu 2022 roku. Miał on na celu powstrzymanie Rosjan przed krytykowaniem inwazji na Ukrainę. Dziesiątki osób zostało już zatrzymanych na podstawie tego nowego przepisu. Aleksandra od tego czasu jest przetrzymywana w areszcie.

Dzień Praw Człowieka w II LO zakończył się happeningiem przy "Żeromie", podczas którego uczniowie grali, śpiewali i cytowali artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.