Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Arbuzy "Poznają Polskę" dosłownie i w przenośni

Poznaj Polskę

25 października 40 uczniów naszej szkoły w ramach projektu "Poznaj Polskę" odwiedziło ziemię świętokrzyską, a konkretnie uroczy i jakże o tej porze roku kolorowy od jesiennych barw Sandomierz.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacerem po pięknej sandomierskiej starówce, aby po wysłuchaniu historii początków miasta udać się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Jest to udostępniony dla zwiedzających w 1977 roku 470-metrowy zespół korytarzy łączący dawne miejskie piwnice i składy, w których najniższa głębokość sięga 12 metrów poniżej poziomu rynku.

Po tej atrakcji przeszliśmy przez Ucho Igielne i około półkilometrowy lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, aby dojść pod Kościół św. Jakuba. Stamtąd podziwialiśmy sandomierskie winnice u podnóża zamku, który w swoich zawiłościach otacza rzeka Wisła.

Następnym punktem była katedra oraz Muzeum Diecezjalne – dom Jana Długosza. Powstało ono w 1902 roku z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego – kanonika kapituły katedralnej. Obecnie podziwiać w nim można zbiory sztuki sakralnej, pieczołowicie gromadzone przez biskupów sandomierskich.

Na zakończenie pobytu w Sandomierzu – ale jeszcze nie wycieczki – odwiedziliśmy zbrojownię rycerską, która jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Tutaj można się poczuć jak w czasach naszych przodków, przymierzając zbroję, trzymając w ręku miecz, kuszę, łuk lub szablę.

Przechodząc przez Bramę Opatowską udaliśmy się autokarem do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Tutaj wieczorową porą przy pochodniach i przemykającej po ruinach murów postaci Białej Damy mieliśmy okazję zobaczyć okazałą rezydencję Krzysztofa Ossolińskiego. Powstała w latach 1627-1644, otoczona fortyfikacjami bastionowymi, była największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu. Rozmach z jakim została budowana świadczy o majętności, a zarazem pomysłowości architektonicznej właściciela.

Młodzieży towarzyszyli: dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Broniarek, nauczycielka historii Pani Katarzyna Kozioł-Machel oraz nauczycielka biologii Pani Kinga Marcińczak.