Arbuzy "Poznają Polskę" dosłownie i w przenośni
25 października 40 uczniów naszej szkoły w ramach projektu "Poznaj Polskę" odwiedziło ziemię świętokrzyską, a konkretnie uroczy i jakże o tej porze roku kolorowy od jesiennych barw Sandomierz.
Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacerem po pięknej sandomierskiej starówce, aby po wysłuchaniu historii początków miasta udać się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Jest to udostępniony dla zwiedzających w 1977 roku 470-metrowy zespół korytarzy łączący dawne miejskie piwnice i składy, w których najniższa głębokość sięga 12 metrów poniżej poziomu rynku.
Po tej atrakcji przeszliśmy przez Ucho Igielne i około półkilometrowy lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, aby dojść pod Kościół św. Jakuba. Stamtąd podziwialiśmy sandomierskie winnice u podnóża zamku, który w swoich zawiłościach otacza rzeka Wisła.
Następnym punktem była katedra oraz Muzeum Diecezjalne – dom Jana Długosza. Powstało ono w 1902 roku z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego – kanonika kapituły katedralnej. Obecnie podziwiać w nim można zbiory sztuki sakralnej, pieczołowicie gromadzone przez biskupów sandomierskich.
Na zakończenie pobytu w Sandomierzu – ale jeszcze nie wycieczki – odwiedziliśmy zbrojownię rycerską, która jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Tutaj można się poczuć jak w czasach naszych przodków, przymierzając zbroję, trzymając w ręku miecz, kuszę, łuk lub szablę.
Przechodząc przez Bramę Opatowską udaliśmy się autokarem do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Tutaj wieczorową porą przy pochodniach i przemykającej po ruinach murów postaci Białej Damy mieliśmy okazję zobaczyć okazałą rezydencję Krzysztofa Ossolińskiego. Powstała w latach 1627-1644, otoczona fortyfikacjami bastionowymi, była największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu. Rozmach z jakim została budowana świadczy o majętności, a zarazem pomysłowości architektonicznej właściciela.
Młodzieży towarzyszyli: dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Broniarek, nauczycielka historii Pani Katarzyna Kozioł-Machel oraz nauczycielka biologii Pani Kinga Marcińczak.