Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Arbuzy "Poznają Polskę" dosłownie i w przenośni

Poznaj Polskę

25 października 40 uczniów naszej szkoły w ramach projektu "Poznaj Polskę" odwiedziło ziemię świętokrzyską, a konkretnie uroczy i jakże o tej porze roku kolorowy od jesiennych barw Sandomierz.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacerem po pięknej sandomierskiej starówce, aby po wysłuchaniu historii początków miasta udać się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Jest to udostępniony dla zwiedzających w 1977 roku 470-metrowy zespół korytarzy łączący dawne miejskie piwnice i składy, w których najniższa głębokość sięga 12 metrów poniżej poziomu rynku.

Po tej atrakcji przeszliśmy przez Ucho Igielne i około półkilometrowy lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, aby dojść pod Kościół św. Jakuba. Stamtąd podziwialiśmy sandomierskie winnice u podnóża zamku, który w swoich zawiłościach otacza rzeka Wisła.

Następnym punktem była katedra oraz Muzeum Diecezjalne – dom Jana Długosza. Powstało ono w 1902 roku z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego – kanonika kapituły katedralnej. Obecnie podziwiać w nim można zbiory sztuki sakralnej, pieczołowicie gromadzone przez biskupów sandomierskich.

Na zakończenie pobytu w Sandomierzu – ale jeszcze nie wycieczki – odwiedziliśmy zbrojownię rycerską, która jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Tutaj można się poczuć jak w czasach naszych przodków, przymierzając zbroję, trzymając w ręku miecz, kuszę, łuk lub szablę.

Przechodząc przez Bramę Opatowską udaliśmy się autokarem do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Tutaj wieczorową porą przy pochodniach i przemykającej po ruinach murów postaci Białej Damy mieliśmy okazję zobaczyć okazałą rezydencję Krzysztofa Ossolińskiego. Powstała w latach 1627-1644, otoczona fortyfikacjami bastionowymi, była największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu. Rozmach z jakim została budowana świadczy o majętności, a zarazem pomysłowości architektonicznej właściciela.

Młodzieży towarzyszyli: dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Broniarek, nauczycielka historii Pani Katarzyna Kozioł-Machel oraz nauczycielka biologii Pani Kinga Marcińczak.