Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

EPAS – VI edycja

VI edycja programu EPAS już wystartowała!

Miło nam wszystkich poinformować, że VI edycja programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego właśnie się rozpoczęła. W dniach 2-3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu online. W roku szkolnym 2020/2021 program będzie realizowany przez następujących uczniów:

Klasa II h (men):

 1. Julia Sadłowska
 2. Kamila Sil
 3. Maja Cedro
 4. Julia Piechura
 5. Zuzanna Bednarek
 6. Joanna Lechowska
 7. Aleksander Kostanek
 8. Adam Radzyński
 9. Ada Świech

Klasa II e (m-f):

 1. Patrycja Gierczak

Klasa II g (b-ch):

 1. Rita Wiśniewska
 2. Adrianna Bała
 3. Maciej Kowalski
 4. Aleksandra Grad
 5. Wiktoria Wydrzyńska
 6. Oliwia Łączna

Klasa I men:

 1. Maja Osińska
 2. Aleksandra Witkowska
 3. Roksana Nockowska

Koordynatorkami programu tak jak to było w roku ubiegłym są Pani Katarzyna Kozioł-Machel oraz Pani Mariola Rychlik.

Pierwszego dnia szkolenia po wprowadzeniu technicznym i omówieniu zasad programu młodzież wysłuchała wystąpienia Premiera Włodzimierza Cimoszewicza, po którym nastąpiła tura pytań i odpowiedzi od uczestniczek i uczestników spotkania (mieliśmy w tym swój udział). Następnie odbyła się dyskusja na temat "Jak wystartować z działaniami w tym dziwnym roku? - wymiana doświadczeń z początku pandemicznego roku". Po odbytej dyskusji rozpoczął się tzw. inspirownik, czyli planowanie działań, które odbyło się w trzech niezależnych grupach warsztatowych:

 1. Lekcje europejskie.
 2. Działania w social mediach.
 3. Organizacja Dnia Europy.

Wszystkie pomysły uczestników przedstawione zostały przez prowadzących: Pana Mateusza Wojcieszaka z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Pana Mateusza Koniecznego, trenera, mentora. Wskazówkami dzielili się również nauczyciele realizujący program.

Zwieńczeniem pierwszego dnia była prezentacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, czyli "Wymiana międzynarodowa: U mnie i u Ciebie".

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od prezentacji i dyskusji nad książką "Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci". W jaki sposób rozmawiać i definiować problem?

Następnie odbyły się trzy niezależne sesje szkoleniowe:

 1. Internetowe narzędzia do pracy z uczniami – przegląd i wspólne testy aplikacji.
 2. Jak wykrywać fake newsy i być uważanym za dezinformację – praktyczny warsztat z Wojownikami Klawiatury.
 3. Jak dbać o swój dobrostan psychiczny w czasie pandemii.

Po odbytym szkoleniu nie pozostało nic innego, jak tylko realizować wszystkie pomysły, o których będziemy na bieżąco informować.


3... 2... 1... Start! Europejskie Arbuzy.

12 października odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące programu europejskiego EPAS z udziałem młodszych ambasadorów pod opieką Pani prof. Katarzyny Kozioł-Machel. Uczniowie sprawnie podzielili się obowiązkami, ustalili główne cele działania na najbliższy rok oraz zaplanowali mnóstwo ciekawych akcji związanych z projektem. Głowy uczniów są pełne świetnych pomysłów, których owoce będą wkrótce widoczne dla wszystkich w całej szkole.

Uczestnicy VI edycji programu EPAS


Kontrakt na realizację programu już podpisany

Dnia 15 października grupa uczniów realizujących program "Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego – EPAS" wraz z koordynatorkami Panią Katarzyną Kozioł-Machel i Panią Mariolą Rychlik podpisała kontrakt z dyrektorem szkoły Panem Arkadiuszem Broniarkiem na realizację programu.

W świetle podpisanego dokumentu, celem programu jest poszerzenie wiedzy uczniów szkół średnich o europejskiej demokracji parlamentarnej, europejskich wartościach obywatelskich, procesach demokratycznych, decyzyjnych oraz roli Parlamentu Europejskiego. Zrozumienia praw przysługujących uczniom jako europejskim obywatelom oraz uzyskania informacji, jak mogą aktywnie uczestniczyć w życiu demokratycznym Unii Europejskiej.

Na mocy niniejszego kontraktu:

 1. Uczniowie przyjmują temat programu do wykonania.
 2. Uczniowie zobowiązani są do:
  1. wspólnego z opiekunami programu omówienia i ustalenia zasad współpracy w realizacji programu oraz podziału zadań w zespole;
  2. czynnego uczestnictwa w realizacji programu i wywiązywania się z podjętych i wyznaczonych zadań;
  3. systematycznej pracy w zespole;
  4. przedstawienia efektów pracy na poszczególnych etapach podczas zaplanowanych konsultacji z nauczycielami;
  5. publicznej prezentacji wyników programu po jego zakończeniu w terminie uzgodnionym z opiekunami.
 3. Nauczyciele zobowiązują się do:
  1. przygotowania dokumentacji i zapoznania uczniów z zasadami jej prowadzenia;
  2. czuwania nad prawidłowym przebiegiem projektu;
  3. opieki nad zespołem podczas realizacji programu, udzielania wsparcia i konsultacji;
  4. pomocy uczniom na każdym etapie realizacji programu;
  5. oceny programu.
 4. W przypadku niedotrzymania terminu przedstawienia efektów pracy uczeń otrzyma ustne upomnienie i możliwość uzupełnienia braków w terminie określonym przez nauczycieli – opiekunów.
 5. Terminy konsultacji są dostosowane do bieżących potrzeb uczniów.

EPAS zdalnie, wciąż wydajnie

Ograniczenia sanitarne nie powstrzymały Arbuzów-Epasowiczów oraz nie zgasiły ich zapału. W poniedziałek 30.11.2020 w formie wideokonferencji odbyło się spotkanie z doradcą europosła Roberta Biedronia Jakubem Ratajczakiem, poruszające kwestie działalności Europarlamentu w czasie pandemii. Gość chętnie odpowiadał na pytania gorliwie zadawane przez naszych licealistów dotyczących m.in polskiego veta oraz obecnych celach działania PE. Było to pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia nauki zdalnej w listopadzie, a plany już przewidują kolejne.

EPAS online

Internetowe spotkanie szkół z Parlamentem Europejskim

12.02.2021 odbyło się międzynarodowe internetowe spotkanie szkół z Parlamentem Europejskim, w którym w ramach programu EPAS mieli okazję aktywnie uczestniczyć uczniowie naszego liceum. Nie zabrakło przykuwających uwagi punktów programu tj. towarzysząca rozmowie z ekspertami dyskusja o Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej oraz przybliżenie postaci wiceprzewodniczacej PE Roberty Matsoli. Arbuzy zgodziły się, że było to dla nich bardzo znaczące doświadczenie i zapewne nie ostatnie w programie EPAS.

Festiwal uczniowski dla młodszych ambasadorów

Uczniowie naszej szkoły realizujący program EPAS: Roksana Nockoska (kl. I men), Zuzanna Bednarek (kl. II h) oraz Maciej Kowalski (kl. II g) wraz z jedną z koordynatorek Panią Katarzyną Kozioł-Machel wzięli udział w dwudniowym festiwalu uczniowskim dla młodszych ambasadorów. Spotkanie online było okazją do wymiany doświadczeń oraz pomysłów młodzieży, która w program jest zaangażowana. Uczniowie dowiedzieli się mi.in., w jaki sposób racjonalnie wykorzystywać media społecznościowe w ich działaniach europejskich a także jak skutecznie prowadzić punkty informacyjne online. Dobre praktyki są zawsze mile widziane.

Nie lada gratką było spotkanie z Panią Janiną Ochojską – posłanką do Parlamentu Europejskiego, która podzieliła się z uczestnikami informacjami na temat swojej pracy pełnej poświęceń i zaangażowania w pomoc humanitarną.

Podsumowaniem szkolenia były webinaria:

 • "Jak czytać europejskie prawo i jak się w tym połapać?"
 • "Mobilność europejska – jak realizować tę wartość w praktyce, czyli o wymianach i studiach za granicą."
 • "Jak stworzyć młodzieżową kampanię społeczną?"

Festiwal uczniowski

Koszulka EPAS

Uczniowie klasy II h w składzie: Kamila Sil, Ada Świech, Joanna Lechowska, Zuzanna Bednarek, Julia Piechura i Aleksander Kostanek zaprojektowali koszulkę promującą program Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego. W ogólnopolskim konkursie zajęli II miejsce.

Na zdjęciach grupa prezentuje zwycięski projekt, który zdobył I miejsce i jest dodatkiem do nagrody głównej - aparatu fotograficznego, który niewątpliwie spełni swoją rolę w klasie.