EPAS – VI edycja
VI edycja programu EPAS już wystartowała!
Miło nam wszystkich poinformować, że VI edycja programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego właśnie się rozpoczęła. W dniach 2-3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu online. W roku szkolnym 2020/2021 program będzie realizowany przez następujących uczniów:
Klasa II h (men):
- Julia Sadłowska
- Kamila Sil
- Maja Cedro
- Julia Piechura
- Zuzanna Bednarek
- Joanna Lechowska
- Aleksander Kostanek
- Adam Radzyński
- Ada Świech
Klasa II e (m-f):
- Patrycja Gierczak
Klasa II g (b-ch):
- Rita Wiśniewska
- Adrianna Bała
- Maciej Kowalski
- Aleksandra Grad
- Wiktoria Wydrzyńska
- Oliwia Łączna
Klasa I men:
- Maja Osińska
- Aleksandra Witkowska
- Roksana Nockowska
Koordynatorkami programu tak jak to było w roku ubiegłym są Pani Katarzyna Kozioł-Machel oraz Pani Mariola Rychlik.
Pierwszego dnia szkolenia po wprowadzeniu technicznym i omówieniu zasad programu młodzież wysłuchała wystąpienia Premiera Włodzimierza Cimoszewicza, po którym nastąpiła tura pytań i odpowiedzi od uczestniczek i uczestników spotkania (mieliśmy w tym swój udział). Następnie odbyła się dyskusja na temat "Jak wystartować z działaniami w tym dziwnym roku? - wymiana doświadczeń z początku pandemicznego roku". Po odbytej dyskusji rozpoczął się tzw. inspirownik, czyli planowanie działań, które odbyło się w trzech niezależnych grupach warsztatowych:
- Lekcje europejskie.
- Działania w social mediach.
- Organizacja Dnia Europy.
Wszystkie pomysły uczestników przedstawione zostały przez prowadzących: Pana Mateusza Wojcieszaka z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Pana Mateusza Koniecznego, trenera, mentora. Wskazówkami dzielili się również nauczyciele realizujący program.
Zwieńczeniem pierwszego dnia była prezentacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, czyli "Wymiana międzynarodowa: U mnie i u Ciebie".
Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od prezentacji i dyskusji nad książką "Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci". W jaki sposób rozmawiać i definiować problem?
Następnie odbyły się trzy niezależne sesje szkoleniowe:
- Internetowe narzędzia do pracy z uczniami – przegląd i wspólne testy aplikacji.
- Jak wykrywać fake newsy i być uważanym za dezinformację – praktyczny warsztat z Wojownikami Klawiatury.
- Jak dbać o swój dobrostan psychiczny w czasie pandemii.
Po odbytym szkoleniu nie pozostało nic innego, jak tylko realizować wszystkie pomysły, o których będziemy na bieżąco informować.
3... 2... 1... Start! Europejskie Arbuzy.
12 października odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące programu europejskiego EPAS z udziałem młodszych ambasadorów pod opieką Pani prof. Katarzyny Kozioł-Machel. Uczniowie sprawnie podzielili się obowiązkami, ustalili główne cele działania na najbliższy rok oraz zaplanowali mnóstwo ciekawych akcji związanych z projektem. Głowy uczniów są pełne świetnych pomysłów, których owoce będą wkrótce widoczne dla wszystkich w całej szkole.
Kontrakt na realizację programu już podpisany
Dnia 15 października grupa uczniów realizujących program "Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego – EPAS" wraz z koordynatorkami Panią Katarzyną Kozioł-Machel i Panią Mariolą Rychlik podpisała kontrakt z dyrektorem szkoły Panem Arkadiuszem Broniarkiem na realizację programu.
W świetle podpisanego dokumentu, celem programu jest poszerzenie wiedzy uczniów szkół średnich o europejskiej demokracji parlamentarnej, europejskich wartościach obywatelskich, procesach demokratycznych, decyzyjnych oraz roli Parlamentu Europejskiego. Zrozumienia praw przysługujących uczniom jako europejskim obywatelom oraz uzyskania informacji, jak mogą aktywnie uczestniczyć w życiu demokratycznym Unii Europejskiej.
Na mocy niniejszego kontraktu:
- Uczniowie przyjmują temat programu do wykonania.
- Uczniowie zobowiązani są do:
- wspólnego z opiekunami programu omówienia i ustalenia zasad współpracy w realizacji programu oraz podziału zadań w zespole;
- czynnego uczestnictwa w realizacji programu i wywiązywania się z podjętych i wyznaczonych zadań;
- systematycznej pracy w zespole;
- przedstawienia efektów pracy na poszczególnych etapach podczas zaplanowanych konsultacji z nauczycielami;
- publicznej prezentacji wyników programu po jego zakończeniu w terminie uzgodnionym z opiekunami.
- Nauczyciele zobowiązują się do:
- przygotowania dokumentacji i zapoznania uczniów z zasadami jej prowadzenia;
- czuwania nad prawidłowym przebiegiem projektu;
- opieki nad zespołem podczas realizacji programu, udzielania wsparcia i konsultacji;
- pomocy uczniom na każdym etapie realizacji programu;
- oceny programu.
- W przypadku niedotrzymania terminu przedstawienia efektów pracy uczeń otrzyma ustne upomnienie i możliwość uzupełnienia braków w terminie określonym przez nauczycieli – opiekunów.
- Terminy konsultacji są dostosowane do bieżących potrzeb uczniów.
EPAS zdalnie, wciąż wydajnie
Ograniczenia sanitarne nie powstrzymały Arbuzów-Epasowiczów oraz nie zgasiły ich zapału. W poniedziałek 30.11.2020 w formie wideokonferencji odbyło się spotkanie z doradcą europosła Roberta Biedronia Jakubem Ratajczakiem, poruszające kwestie działalności Europarlamentu w czasie pandemii. Gość chętnie odpowiadał na pytania gorliwie zadawane przez naszych licealistów dotyczących m.in polskiego veta oraz obecnych celach działania PE. Było to pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia nauki zdalnej w listopadzie, a plany już przewidują kolejne.
Internetowe spotkanie szkół z Parlamentem Europejskim
12.02.2021 odbyło się międzynarodowe internetowe spotkanie szkół z Parlamentem Europejskim, w którym w ramach programu EPAS mieli okazję aktywnie uczestniczyć uczniowie naszego liceum. Nie zabrakło przykuwających uwagi punktów programu tj. towarzysząca rozmowie z ekspertami dyskusja o Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej oraz przybliżenie postaci wiceprzewodniczacej PE Roberty Matsoli. Arbuzy zgodziły się, że było to dla nich bardzo znaczące doświadczenie i zapewne nie ostatnie w programie EPAS.