EPAS – VI edycja

VI edycja programu EPAS już wystartowała!

Miło nam wszystkich poinformować, że VI edycja programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego właśnie się rozpoczęła. W dniach 2-3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu online. W roku szkolnym 2020/2021 program będzie realizowany przez następujących uczniów:

Klasa II h (men):

1. Maja Osińska
  2. Aleksandra Witkowska
  3. Roksana Nockowska

Koordynatorkami programu tak jak to było w roku ubiegłym są Pani Katarzyna Kozioł-Machel oraz Pani Mariola Rychlik.

Pierwszego dnia szkolenia po wprowadzeniu technicznym i omówieniu zasad programu młodzież wysłuchała wystąpienia Premiera Włodzimierza Cimoszewicza, po którym nastąpiła tura pytań i odpowiedzi od uczestniczek i uczestników spotkania (mieliśmy w tym swój udział). Następnie odbyła się dyskusja na temat "Jak wystartować z działaniami w tym dziwnym roku? - wymiana doświadczeń z początku pandemicznego roku". Po odbytej dyskusji rozpoczął się tzw. inspirownik, czyli planowanie działań, które odbyło się w trzech niezależnych grupach warsztatowych:

1. Lekcje europejskie.
  2. Działania w social mediach.
  3. Organizacja Dnia Europy.

Wszystkie pomysły uczestników przedstawione zostały przez prowadzących: Pana Mateusza Wojcieszaka z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Pana Mateusza Koniecznego, trenera, mentora. Wskazówkami dzielili się również nauczyciele realizujący program.

Zwieńczeniem pierwszego dnia była prezentacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, czyli "Wymiana międzynarodowa: U mnie i u Ciebie".

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od prezentacji i dyskusji nad książką "Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci". W jaki sposób rozmawiać i definiować problem?

Następnie odbyły się trzy niezależne sesje szkoleniowe:

1. Internetowe narzędzia do pracy z uczniami – przegląd i wspólne testy aplikacji.
  2. Jak wykrywać fake newsy i być uważanym za dezinformację – praktyczny warsztat z Wojownikami Klawiatury.
  3. Jak dbać o swój dobrostan psychiczny w czasie pandemii.

Po odbytym szkoleniu nie pozostało nic innego, jak tylko realizować wszystkie pomysły, o których będziemy na bieżąco informować.

3... 2... 1... Start! Europejskie Arbuzy.

12 października odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące programu europejskiego EPAS z udziałem młodszych ambasadorów pod opieką Pani prof. Katarzyny Kozioł-Machel. Uczniowie sprawnie podzielili się obowiązkami, ustalili główne cele działania na najbliższy rok oraz zaplanowali mnóstwo ciekawych akcji związanych z projektem. Głowy uczniów są pełne świetnych pomysłów, których owoce będą wkrótce widoczne dla wszystkich w całej szkole.

Uczestnicy VI edycji programu EPAS

Kontrakt na realizację programu już podpisany

Dnia 15 października grupa uczniów realizujących program "Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego – EPAS" wraz z koordynatorkami Panią Katarzyną Kozioł-Machel i Panią Mariolą Rychlik podpisała kontrakt z dyrektorem szkoły Panem Arkadiuszem Broniarkiem na realizację programu.

W świetle podpisanego dokumentu, celem programu jest poszerzenie wiedzy uczniów szkół średnich o europejskiej demokracji parlamentarnej, europejskich wartościach obywatelskich, procesach demokratycznych, decyzyjnych oraz roli Parlamentu Europejskiego. Zrozumienia praw przysługujących uczniom jako europejskim obywatelom oraz uzyskania informacji, jak mogą aktywnie uczestniczyć w życiu demokratycznym Unii Europejskiej.

Na mocy niniejszego kontraktu:

1. Uczniowie przyjmują temat programu do wykonania.
  2. Uczniowie zobowiązani są do:
    1. wspólnego z opiekunami programu omówienia i ustalenia zasad współpracy w realizacji programu oraz podziału zadań w zespole;
    2. czynnego uczestnictwa w realizacji programu i wywiązywania się z podjętych i wyznaczonych zadań;
    3. systematycznej pracy w zespole;
    4. przedstawienia efektów pracy na poszczególnych etapach podczas zaplanowanych konsultacji z nauczycielami;
    5. publicznej prezentacji wyników programu po jego zakończeniu w terminie uzgodnionym z opiekunami.
  3. Nauczyciele zobowiązują się do:
    1. przygotowania dokumentacji i zapoznania uczniów z zasadami jej prowadzenia;
    2. czuwania nad prawidłowym przebiegiem projektu;
    3. opieki nad zespołem podczas realizacji programu, udzielania wsparcia i konsultacji;
    4. pomocy uczniom na każdym etapie realizacji programu;
    5. oceny programu.
  4. W przypadku niedotrzymania terminu przedstawienia efektów pracy uczeń otrzyma ustne upomnienie i możliwość uzupełnienia braków w terminie określonym przez nauczycieli – opiekunów.
  5. Terminy konsultacji są dostosowane do bieżących potrzeb uczniów.