Niezwykle miło jest mam poinformować, iż uczniowie II LO – Kacper Szulc z kl. II men oraz Paweł Śmigiel z kl. I men zostali laureatami XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”.

Finał zmagań miał miejsce w Warszawie od 7 do 9 czerwca. Pierwszego dnia uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu broni i barwy, eksponatu, malarstwa batalistycznego, Warszawy w latach 1887-1922, geografii militarnej, literatury i poezji oraz pieśni. Drugiego dnia oprowadzali komisje i kolegów po miejscach i obiektach historycznych stolicy. Kacper i Paweł wykazali się ogromną wiedzą historyczną zajmując IX i X miejsce. Tradycyjnie uczestnicy konkursu i olimpiady „Losy żołnierza…” złożyli w sobotę kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Niezapomnianym przeżyciem była wizyta w Starej Miłosnej i spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Szwadronu Jazdy Polskiej. Rotmistrz zaprezentował szarżę kawaleryjską z wykonaniem cięcia szablą na owoc arbuza. Część uczestników mogła po raz pierwszy w życiu dosiadać koni. Nauczyciele gościli z wizytą w Belwederze, gdzie zwiedzali m. in. gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. W zaciszu gabinetu popijając herbatę Józef Piłsudski miał opracować plan bitwy, która powstrzymała nawałę bolszewicką w 1920 roku. Nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe w ogrodach prezydenckiej rezydencji, a uczestnicy konkursu i olimpiady podczas uroczystej gali w Galerii Porczyńskich. Wręczenie nagród uświetnił wiązanką pieśni legionowych Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

14 czerwca na zaproszenie łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego nasi laureaci wraz z dyr. II LO wzięli udział w spotkaniu z kuratorem, podczas którego odebrali od niego osobiste gratulacje i otrzymali drobne upominki.

Serdecznie gratulujemy tego ogromnego sukcesu!

Share This

Share this post with your friends!