8 czerwca br. uczniowie klasy I m-ch oraz I m-f pod opieką nauczycielki historii i wos mgr Katarzyny Kozioł-Machel uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Współorganizatorami imprezy byli: Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Maz. oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Piotrkowie Tryb. Tegoroczne spotkanie zorganizowano pod hasłem „Na szlakach Niepodległej. 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości”.

Młodzież obejrzała film pt. „Bo ta, co nie zginęła…1945” oraz uczestniczyła w warsztatach kryptograficznych. 20 osobowa grupa została podzielona na 5 zespołów 4 osobowych, a te dodatkowo jeszcze na grupy 2 osobowe. Zadaniem pierwszej grupy było zaszyfrowanie tekstu, który z kolei pozostali mieli odszyfrować. Z tym jakże skomplikowanym zadaniem najlepiej poradzili sobie: Mateusz Szczepanik, Natalia Rosochacka, Piotr Kotynia oraz Paulina Kwiatkowska – uczniowie klasy I m-f.

Kolejną atrakcją był spacer wśród zbiorów archiwalnych. Uczniowie zadawali pytania dyrektorowi Archiwum Panu Andrzejowi Wróblowi, który szczegółowo wyjaśniał tajniki pracy archiwistycznej.

Czekamy na kolejne spotkania w Archiwum, bo przecież czym byłaby pamięć historyczna bez cennych źródeł pisanych.

Share This

Share this post with your friends!