W piątek 8 czerwca odbył się Festiwal Kultury Rosyjskiej, czyli kolejne po Festiwalach Kultury Żydowskiej oraz Niemieckiej wydarzenie kulturalne zorganizowane przez II LO, ukazujące wielokulturowość naszego miasta przed II wojną światową.

Podczas trzeciego festiwalu kultury pogoda dopisała, a frekwencja, jak zwykle, nie zawiodła. Gościliśmy m.in. panią naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego – Beatę Stańczyk oraz członkinię Zarządu Powiatu – panią Barbarę Robak. Wydarzenie przygotowane zostało przez uczniów naszej szkoły – w szczególności klasę I b-ch, nauczycielki II LO – mgr Renatę Radzikowską, mgr Monikę Smolińską, we współpracy z państwem Katarzyną i Stanisławem Filą oraz ZSP nr 2 (Gastronomikiem).

Festiwal, jak co roku, rozpoczął się od przygotowywania dań kuchni rosyjskiej i konkursu kulinarnego, w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjów i klas siódmych szkół podstawowych z naszego miasta. Uczestnicy „Kultury rosyjskiej od kuchni” pracowali pod okiem pana Jacka Bartosika oraz jego uczniów przygotowując soliankę, bliny z łososiem i syrniczek.
Jury z panią dyrektor ZSP nr 2 Mariolą Przybylską, dyrektorem II LO Tomaszem Węgrzynowskim, przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Filipem Kościstym i opiekunkami grup szkolnych przyznało pierwsze miejsce zespołowi z ZS-P nr 10, II miejsce zajęła grupa z SP nr 9, III miejsce zaś z ZS-P nr 8.

Podczas festiwalu mogliśmy uczestniczyć we wspaniale przygotowanej części artystycznej, podczas której mieliśmy szansę usłyszeć różnorodne piosenki w wykonaniu uczniów naszego liceum. Wystąpili: Anna Pękala – tegoroczna absolwentka II LO, rozpoczynająca i zamykająca koncert, Przemysław Koch ze znaną rosyjską piosenką żołnierską pt. „Katjusza”, przy akompaniamencie pana Łukasza Pawlika , Anna Żyłka śpiewająca piosenkę znanej rosyjskiej artystki estradowej, znanej jako Lolita – „Snilos mne” , Aleksandra Nowak wraz z siostrą Magdaleną z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamieniu z piosenką Poliny Gagariny zatytułowaną „Milion golosov” , Kinga Kowalska z utworem Jolki pt. „Wpusti muzyku”, Ola Banasiak – również tegoroczna absolwentka naszego liceum w piosence „Marszrutka” z repertuaru grupy Iowa, „Wieczory pod Moskwą” Władimira Troszyna w wykonaniu Krzysztofa Dziedzica oraz Daniel Wlazło grający na akordeonie utwór „Kalina Krasnaya” skomponowany przez V. Semyonova, Anna Mazur zaprezentowała piosenkę „Modlitwa” w tłumaczeniu Andrzeja Mandaliana, Maja Kijewska – „Piosenka o białym słoniu”, Mikołaj Sygitowicz z utworem „Ja s toboj”, Katarzyna Fiderek              w jednym z największych przebojów A. Pugaczowej „Milion alych roz”.

Wysłuchaliśmy również zespołu Effatha reprezentującego I LO w piosence z repertuaru Poliny Gagariny „Lyubov tebya naydyot”, Alicji Matysiak – uczennicy ZSP nr 2 z utworem „Prostaja piesnia” grupy Iowa oraz Emilii Stańdo również z ZSP nr 2 z piosenką „Esli V Serdce Zhviet Lyubov”, Aleksandra Tomczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Opocznie zaprezentowała dwie piosenki współczesnych gwiazd muzyki rozrywkowej, czyli Natali – „Szacherezada”             i Swetłana Svetikowoj – „Razwie ty nie znajesz”.

Festiwal Kultury Rosyjskiej poprowadzili Anna Kowalska i Kacper Włosek. Wydarzenie odbyło się w urokliwym ogrodzie kamienicy przy Barlickiego 26/28 w Tomaszowie Mazowieckim. Występom towarzyszyła degustacja dań kuchni rosyjskiej serwowanych przez uczniów ZSP nr 2.

W następnym roku planowane jest zakończenie cyklu festiwalem kultury polskiej. Pomysłodawcami projektu są państwo Fila i nauczycielka II LO , opiekunka Szkolnego Klubu UNESCO – mgr Renata Radzikowska – koordynator czerwcowego festiwalu.

Gratulujemy i dziękujemy za wspólną naukę i zabawę!

Share This

Share this post with your friends!